Yerköprü Şelalesi 

Yerköprü Şelalesi, Türkiye'nin Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından tabiat anıtı olarak tescillenmiş ve koruma altına alınmış bir alandır.

Şelale, Gezende Kanyonu ve derin vadilerden geçen Ermenek Çayı üzerinde bulunmaktadır. Şelalenin oluşumu Kretase (Tebeşir) Dönemi'ne, yaklaşık 110 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. 30 metre yükseklikten aktığı noktadaki su tünelinde doğal sarkıt ve zengin bitki örtüsü bulunmaktadır.

İstanbul'un Göz Bebeği Galata Kulesi Yeniden Ziyarete Açıldı! İstanbul'un Göz Bebeği Galata Kulesi Yeniden Ziyarete Açıldı!

Yer ve Ulaşım Bilgileri:

Yerköprü Şelalesi Mersin ilinde, Mut - Ermenek yolunda bulunmaktadır. Mersin merkezine 2,5 saatlik bir mesafede yer alır. Şelale, 30 metre yükseklikten akan ve 200 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde bir şelaleye sahiptir.

Nasıl Gidilir:

Toplu taşıma ile Yerköprü Şelalesi'ne ulaşmak mümkün değildir. Eğer özel araçla gitmeyi tercih ederseniz, Mut'tan Ermenek istikametinde yaklaşık 22 kilometre ilerledikten sonra Evren köyüne gelmeden sola dönerek gitmeye devam etmelisiniz. Yerel tabelaların yardımıyla 9 kilometrelik bir yolculuktan sonra, yaklaşık 600 metrelik bir yürüme yolu ile Yerköprü Şelalesi'ne ulaşabilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri:

Şelale çevresindeki park, yürüyüş parkurları, köprüler, merdivenler, dinlenme alanları ve seyir terasları ile ziyaretçilere çeşitli gezi olanakları sunmaktadır. Yeşillikler içindeki bu doğal güzellik, özellikle sıcak havalarda yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği bir mekan haline gelmiştir.

Yüzme ve Güvenlik:

Yerköprü Şelalesi'nde yüzme yasaktır. Şelalenin suyunun derinliği ve akıntısı nedeniyle yüzme oldukça tehlikeli olabilir. Bu nedenle ziyaretçilere yüzme konusunda dikkatli olmaları ve kurallara uymaları hatırlatılır.

Tüm bu bilgiler ışığında, Yerköprü Şelalesi doğal güzellikleri ve tarihi geçmişiyle ilgi çeken bir ziyaret yeri olarak öne çıkmaktadır.

110 milyon yıl önce oluşan bu tabiat anıtı, Mersin'e bağlı Mut ilçesinin 35 km uzağında yer alır. 30 metre yükseklikten dökülen şelale, Gezende Kanyonu'ndan gelen Ermenek Çayı üzerinde yer alır. Park içindeki yürüyüş parkurları, köprüler ve seyir terasları ziyaretçilere farklı deneyimler sunar. Ancak, suyun akıntısı nedeniyle yüzme yasaktır. Tarihi ve doğal güzellikleri ile Yerköprü Şelalesi, sıcak havalarda yerli ve yabancı turistler için popüler bir destinasyondur.


 

Editör: Kader GÜL