20 Kasım 2023 Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı Gündemi

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları
Gazze'deki son durum
Çatışmaları bölgeye yayılma riski
Gazze'ye yönelik Türkiye'nin insani yardım faaliyetleri
Ekonomik gelişmeler
Fahiş fiyatlar
Enflasyonla mücadele
Fahiş fiyatla mücadele için torba kanun
Memur ve emekli ücretleri
Asgari ücret çalışmaları
Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olduğu için çalışmayan emeklilere verilen 5 bin liralık ikramiyeden faydalanamayan çiftçilerin durumu
Kalıcı refah artışı
Enflasyonun tek haneye düşürülmesi
Torba yasa
Fahiş fiyat artışlarına üç kat fazla ceza
Deprem konutları
Afet konutlarının teslimlerine ilişkin süreç
Aralık ayı itibariyle teslim edilmesi beklenen deprem konutları ve deprem illerinin ihyası
Terör ve suç örgütleriyle mücadele
Yurt içinde ve sınır ötesinde yürütülen terörle mücadele operasyonları
Suç örgütlerine karşı düzenlenen operasyonlar
Ana gündem İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları

Kabine toplantısının ana gündem maddesi, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları oldu. Gazze'deki son durum, çatışmaların bölgeye yayılma riski, Gazze'ye yönelik Türkiye'nin insani yardım faaliyetleri konu başlıları olarak öne çıktı.

Sinan Ateş Suikastı Davasında Tahliye Kararı: 10 Sanık Serbest Bırakıldı Sinan Ateş Suikastı Davasında Tahliye Kararı: 10 Sanık Serbest Bırakıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Ekim'den bu yana hem yüz yüze hem de telefonla Filistin için yoğun bir telefon diplomasisi yürütüyor. Erdoğan, son olarak Suudi Arabistan, Özbekistan ve Almanya'yı ziyaret etti. 30'dan fazla liderle ise telefonda Gazze'yi görüştü. Kabine Toplantısı'nda söz konusu görüşmelerinin neticeleri ve bundan sonra atılacak diplomatik adımların değerlendirilmesi bekleniyor.

Ekonomi gündemi de kapsamlı bir şekilde ele alındı

Toplantıda ekonomik gelişmeler de kapsamlı bir şekilde ele alındı. Fahiş fiyatlar, enflasyona mücadele ve fahiş fiyatla mücadele için torba kanun Kabinenin öncelikli gündeminde yer aldı. Ayrıca, memur ve emekli ücretleri ile 2024 yılı için asgari ücret çalışmaları da toplantıda ele alındı. Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olduğu için çalışmayan emeklilere verilen 5 bin liralık ikramiyeden faydalanamayan çiftçilerin durumu da toplantıda gündeme gelmesi bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kalıcı alım gücü ve refah artışı için yolun tek haneli enflasyondan geçtiğini belirtti.

Torba yasa ile fahiş fiyat artışlarına üç kat fazla ceza verilmesi planlanıyor.

Deprem bölgesinin kalkındırılmasına yönelik faaliyetler de Kabinede ele alındı.

Yurt içinde ve sınır ötesinde yürütülen terörle mücadele operasyonları ile suç örgütlerine karşı düzenlenen operasyonlar da toplantıda değerlendirildi.

Editör: Kader GÜL