2024’ün en merak edilen konularından biri, esnaf kefalet kredisinin limitinin ne kadar olduğudur. Bu yazımızda, esnaf kefalet kredisi hakkında merak edilenleri aktaracağız.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Esnaf kefalet kredisi; nakit akışını düzenlemek, tedarikçilere ödemelerin zamanında yapılmasını sağlamak veya yeni ekipmanlar satın almak amacıyla kullanılabilir. Aynı zamanda esnaf kefalet kredisi, esnafların büyüme potansiyelini arttıran önemli finansal araçlar arasında da yer alır.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

İlk olarak ilgili Kefalet Kooperatifine veya finans kuruluşuna başvuruda bulunulmalıdır. Başvuru sürecinde işletme sahibi, gerekli belgeleri ve işletmeyle ilgili bilgileri temin etmelidir. Başvurunun ardından, kredi kuruluşu işletmenin kredi değerliliğini değerlendirir ve kredi limitini belirler. Esnaf kefalet kredisi, işletmenin kefalet gösterdiği bir yapıda sunulduğu için işletme sahibinin kefil olması gerekebilir.

İkinci EYT Kimleri Kapsayacak? Şartlar Neler? İkinci EYT Kimleri Kapsayacak? Şartlar Neler?

Esnaf Kefalet Kredisi İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

  • Bağlı olunan odaya ait faaliyet belgesi
  • Son döneme ait kaşeli ve imzalı hesap özeti
  • Sosyal Güvenlik Kurumu fotokopisi
  • Esnaf sicil belgesinin aslı veya fotokopisi
  • Kooperatiften alınan ortaklık beyannamesi
  • İkametgah belgesinin aslı
  • Kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
  • Dört adet son dönemde çekilmiş vesikalık fotoğraf
  • Eğer esnaf bir şoför ise ticari araç ruhsatının aslı ve fotokopisi

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Nereye Yapılır?

Esnaf kefalet kredi başvurusu genellikle Kredi Kefalet Kooperatifleri tarafından kabul edilmektedir. İlgili kooperatifin şubesine başvurarak gerekli evrakların teslim edilmesi ile başvuru süreci başlatılabilir. Başvuru sürecinde işletmenin finansal durumu, kefilin beyanları ve diğer belgeler talep edilir. Başvuru sonrasında kooperatif, başvurunun incelenmesini sağlar ve kredi başvurusunu değerlendirmeye alır. Başvurunun onaylanması halinde kredi kooperatifinden kredi başvurusu yapan kişiye şartlar ve koşullara göre kredi sözleşmesi iletilir.

Esnaf Kefalet Kredisinin Üst Limiti Nedir?

Esnaf kefalet kredisi, işletmelerin kendini geliştirmesi ve yenilemesi için ihtiyaç duyulan finansal desteği sağlamaktadır. Devlet tarafından belirlenen bir üst sınır bulunmaktadır. Bu üst sınırı geçmemek kaydıyla işletme sahipleri ilgili kooperatiflerin şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunabilir. 2024 yılı için geçerli olan esnaf kefalet kredisi limiti 750 bin lira olarak açıklanmıştır.

Editör: Kader GÜL