AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, adli para cezalarında alt ve üst sınırları yeniden düzenlediklerini açıkladı. Yapılan düzenlemeyle 1 günlük adli para cezasının alt sınırı 20 TL'den 100 TL'ye, üst sınırı ise 100 TL'den 500 TL'ye çıkarılmış olacak.

AK Parti'nin Yargı Paketi: Ceza Muhakemesi Kanunu ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik

AK Parti, "Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 659 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"ni, TBMM Başkanlığı'na sundu. Bu teklifle ceza yaptırımlarının etkinliğini artırmayı hedefleyen AK Parti, adli para cezalarında sınırları yükseltme kararı aldı.

Önemli Değişiklikler:

  • 1 günlük adli para cezasının alt sınırı 20 TL'den 100 TL'ye çıkarıldı.
  • Üst sınırı ise 100 TL'den 500 TL'ye yükseltildi.
  • Ön ödeme miktarı hesaplanırken 1 günün karşılığı olarak 30 TL'den 100 TL'ye çıkarıldı.
  • 1 Haziran 2024 tarihinden itibaren işlenecek suçlar için yeni ceza sınırları belirlendi.

AK Parti'nin Açıklamaları:

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, teklifin detaylarını Meclis'te düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Zengin, mevcut yargılama sürelerinin karmaşıklığını gidermek amacıyla yeni düzenlemeler getirildiğini belirtti. Artık başvuru süreleri hafta ve ay olarak ifade edilecek.

Kesinleşmiş Hapis Cezaları İnfazı:

Öte yandan, kesinleşmiş hapis cezası alan hükümlülerin kısıtlanması kuralında da değişiklik yapıldı. Artık 5 yıl veya daha fazla kesinleşmiş hapis cezasının infazı bakımından hükümlünün kısıtlanması, kişinin veya mal varlığının korunması kriterine bağlandı. Bu düzenleme ile örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemenin de cezası belirlendi.

Kredi Notu Hakkında Bilinmesi Gerekenler Kredi Notu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Etkin bir yargılama süreci ve ceza infazının adalet ve hukuk ilkeleri çerçevesinde gerçekleştirilmesi amacıyla yapılan bu düzenlemeler, Türkiye'nin adalet sistemine daha uyumlu ve etkin bir yapı kazandırmayı hedefliyor.

Editör: Kader GÜL