Temmuz ayı itibarıyla ÖTV zamları gündemin ilk maddesi haline gelecek. İlk zam bugün yüzde 38 oranıyla elektriğe geldi.

ÖTV Zamları ve Yİ-ÜFE'nin Etkisi

TÜİK'ten gelecek açıklamanın ardından akaryakıt, alkol ve sigara ürünlerinin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) maktu tutarlarına yaklaşık yüzde 20 oranında otomatik zam yapılacak. ÜFE’nin yüzde 20 artması durumunda ÖTV tutarları benzinde 11.34 liraya, motorinde 10.63 liraya çıkacak. ÖTV üzerinden bir de Katma Değer Vergisi (KDV) alındığı için vergi yükü benzinde 2.27 liraya, motorinde 2.13 liraya çıkacak.

Akaryakıt ve LPG Fiyatlarındaki Artış

Benzinin litresi 42.40 TL’den 44.67 TL’ye, motorin 42.51 TL’den 44.64 TL’ye çıkacak. Foreks Haber'in aldığı bilgiye göre, LPG grubunda da 1,80 TL fiyat artışı bekleniyor. NTV'de yer alan habere göre, kaynaklar, "Akaryakıt fiyatlarında, platts değerleri doğrultusunda bir değişiklik gözükmüyor ancak TÜİK verileri açıklandıktan sonra hem akaryakıt ürünlerinde hem de otogaz (LPG) ürününde 03.07.2024 tarihinden geçerli olacak şekilde ÖTV kaynaklı fiyat artışı bekleniyor" açıklamasında bulundu.

Promosyonları Kaçırma! Promosyonları Kaçırma!

ÖTV ve KDV'nin Fiyatlara Etkisi

ÖTV ve KDV'nin eklenmesi ile birlikte akaryakıt fiyatlarında ciddi artışlar görülecek. Bu artışlar, hem tüketicileri hem de taşıma ve lojistik sektörünü doğrudan etkileyecek. Yeni zamların ekonomiye etkisi ve tüketici alışkanlıklarında yaratacağı değişiklikler önümüzdeki günlerde daha net gözlemlenecek.

Yeni zamlarla birlikte akaryakıt fiyatlarındaki artışın, enflasyon üzerinde de baskı yaratması bekleniyor. Tüketiciler ise bu artışlara nasıl tepki vereceklerini, harcama alışkanlıklarını nasıl değiştireceklerini zamanla gösterecekler.

Editör: Kader GÜL