27 Ocak 2024 tarihinde İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Türkiye genelinde gerçekleştirilen önemli bir operasyonla ilgili bilgi verdi. "SİBERGÖZ-19" Operasyonları kapsamında 10 ilde gerçekleştirilen operasyonlar, bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık ve hırsızlık suçlarını işleyen 33 şüpheliyi kapsamıştır.

İçişleri Bakanı'ndan Açıklama

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Sibergöz-19" Operasyonları çerçevesinde toplamda 33 şüphelinin yakalandığını duyurdu. Bu operasyonlar, sanal ortamda halkı dolandırmaya çalışanların karşısında etkili bir şekilde mücadele edildiğini gösteriyor. Yerlikaya, vatandaşlarına seslenerek, "Sibergöz üzerinizde. Jandarmamız, polisimiz ensenizde. Sizlere göz açtırmayacağız." şeklinde net bir mesaj iletti.

Operasyon Detayları

Jandarma Genel Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde gerçekleşen operasyonlar, Antalya, Muğla, Diyarbakır, Adana, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Mersin, Batman ve Bursa illerini kapsamıştır. Operasyonlar, şüphelilerin bulunduğu şehirlerde eş zamanlı olarak düzenlenmiş ve etkili sonuçlar elde edilmiştir.

Son Dakika: Okul Çökmesi Sonucu 12 Ölü Son Dakika: Okul Çökmesi Sonucu 12 Ölü
  • Antalya Operasyonu: Adana, Gaziantep ve İstanbul illerinde yapılan operasyonlarda 4 şüpheli yakalandı. Ayrıca, Antalya İl Jandarma Komutanlığı'nın yürüttüğü çalışmada sahte siteler aracılığıyla elde edilen 63 Milyon TL banka hesap hareketliliği tespit edildi.

  • Muğla Operasyonu: İstanbul ve İzmir illerinde eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonlarda 10 şüpheli gözaltına alındı. Muğla İl Jandarma Komutanlığı'nın önderliğindeki çalışmada, sahte sigorta siteleri üzerinden vatandaşların mağdur edildiği belirlendi.

  • Diyarbakır Operasyonu: Mersin, Batman, İstanbul ve Bursa illerinde yapılan operasyonlarda 12 şüpheli yakalandı. Facebook Marketplace üzerinden gerçekleştirilen bir dolandırıcılık vakasında vatandaşlardan 1 milyon 200 bin TL haksız kazanç sağlandığı tespit edildi.

  • İstanbul Operasyonu: İstanbul ve Hatay illerinde düzenlenen operasyonlarda 7 şüpheli gözaltına alındı. Operasyon sonucunda bir kişinin kripto uygulaması hesabından rızası dışında 530 bin TL'nin başka hesaplara aktarıldığı belirlendi.

Haksız Kazanç Sağlayanlara Karşı Sert Mücadele

Operasyonlar neticesinde, şüphelilere ait 5 adet kripto para soğuk cüzdan hesabı, 29 adet telefon, 7 adet bilgisayar, 13 adet banka/kredi kartı ve 2 adet tabanca ele geçirildi. Antalya İl Jandarma Komutanlığı'nın yaptığı çalışmada, sahte siteler aracılığıyla Kemer ilçesindeki 'Ürün Alım-Satımı ve Komisyonu' adı altında yapılan dolandırıcılıkla 480 bin TL haksız kazanç elde edildi.

Muğla İl Jandarma Komutanlığı'nın sahte sigorta siteleri üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılıkla ilgili yürüttüğü çalışma sonucunda, vatandaşların araç sigortası ve kasko yaptırırken mağdur edildiği tespit edildi. Silvan Cumhuriyet Başsavcılığı ve Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı işbirliğiyle gerçekleştirilen operasyonlar, vatandaşları "klima satışı" vaadiyle dolandırarak 1 milyon 200 bin TL haksız kazanç sağlayanları ortaya çıkardı.

Türkiye'nin güvenliği için atılan bu önemli adımlar, siber suçlarla mücadelede kararlılığını ortaya koymaktadır. Bu noktada, vatandaşlarımızın da dikkatli olmaları ve sanal ortamda alışveriş yaparken güvenilir siteleri tercih etmeleri önemlidir.

Editör: Kader GÜL