Doğada bulunan bitki ve meyveler, sağlığa yararlı etkileriyle ön plana çıkar. Bu faydalardan yararlanabilmenin çeşitli yöntemleri geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Bunlardan biri de bitki ve meyvelerin demlenip çay olarak tüketilmesidir. Zengin antioksidan açısından bilinen alıç meyvesinin çiçeklerinin demlenmesiyle de alıç çiçeği çayı elde edilir. Bu çayın özellikle yüksek tansiyon üzerindeki etkisinin yanında pek çok yararı vardır. Peki, alıç çiçeği çayı neye iyi gelir, nasıl demlenir?Alıç Çiçeği Çayı Sağlığınıza İyi Gelen Doğal Bir İksir (2)

Ehliyet Sınıfları Kaç Derece? Ehliyet Sınıfları Kaç Derece?

Alıç Meyvesi ve Çiçeği Hakkında Bilgi

Halk arasında yemişen adıyla da bilinen ve pek çoğumuzun tanıdığı alıç meyvesi, Eski Romalılar ve Yunanlılar tarafından mutluluğun sembolü olarak bilinir. Tarih boyunca insan sağlığına sağladığı yararlarla bilinen ve ilaç kullanımında yararlanılan bu meyve, günümüzde de çeşitli ilaçların üretiminde kullanılır. Soğuk ve kurak bölgelerde kendiliğinden yetişen bu meyvenin elde edilmesi oldukça kolaydır. Çeşitli pazarlarda veya aktarlarda kiloyla veya iplere dizilmiş hâlde satılabilir.

Görünüş olarak muşmulayı andıran alıç meyvesi, kış aylarında yaprak döken beyaz çiçeklere sahip çalı formunda bir ağacın meyvesidir. Meyvesinin olduğu gibi yaprağının ve çiçeğinin de çeşitli kullanım alanları vardır. Nisan ve mayıs aylarında açan alıç çiçeğinin demlenmesiyle elde edilen alıç çiçeği çayının insan sağlığına olumlu etkileriyle bilinen bitkisel çaylardan birisidir.

Alıç Çiçeği Çayının Faydaları

Geçmişten günümüze insan sağlığına ve vücuduna sağladığı yararlarla bilinen bitkisel çaylar günümüzde de çeşitli hastalık ve rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olarak tüketilir. Alıç çiçeğinin demlenmesiyle hazırlanan alıç çiçeği çayı, tansiyonu düşürücü etkisiyle ön plana çıkan ve tercih edilen bitkisel çaylar arasındadır.Alıç Çiçeği Çayı Sağlığınıza İyi Gelen Doğal Bir İksir

Alıç çiçeği çayının faydaları şu şekildedir:

  • Tansiyon seviyelerini düzenleyerek tansiyon seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Yüksek tansiyon hastalarının tedavisinde yardımcı rol oynayan bitki çaylarının arasında önemli bir yeri vardır.
  • Safra salgısının artmasına yardımcı olarak mide sağlığını korur.
  • Cinsel performansı artırıcı etkisi vardır.
  • Sakinleştirici etkisi sayesinde sinirsel çarpıntı gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardım eder.
  • Uyku düzenini düzenler ve uykusuzluğu önler.
  • Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Kalbin kanı pompalamasına yardımcı olarak kalbin yükünü hafifletmeye yardımcı olur.
  • Kalp ritmini düzenler ve kalp krizi riskinin önüne geçmeye yardımcı olur.
  • İdrar söktürücü etki gösterir.

Bitkisel çayların insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri tedavi değil tedaviyi destekleyici rolündedir. Tüm bitki çayları gibi alıç çiçeği çayı da rahatsızlık ve tedavilerde tek başına çözüm değildir. Ayrıca doğal olmasına rağmen bitki çayları çeşitli sebeplerle olumsuz sonuçlar doğurabilir. Özellikle kronik rahatsızlığı bulunan, hamile veya emziren kadınların alıç çiçeği çayını tüketmeden önce mutlaka bir hekime danışmaları önerilir. Her şey gibi alıç çiçeği çayının doğru hazırlanıp yeterli tüketilmesi de oldukça önemlidir.

Editör: Kader GÜL