İşte gram altın, çeyrek altın ve piyasadaki son durum.

Ata Yatırım Portföy Yönetim Direktörü Samet Zağlı'dan çarpıcı tahmin

Ata Yatırım Portföy Yönetim Direktörü Samet Zağlı, yaptığı açıklamada altın fiyatlarındaki sert hareketi değerlendirdi. Zağlı, "İçinde bulunduğumuz konjonktürde altın fiyatlarını, hareketlerini belirleyen en önemli iki faktör jeopolitik riskler ve Amerikan Merkez Bankası'nın atacağı para politikası adımları olarak rahatlıkla söyleyebiliriz" dedi.

**Ekim ayında Ortadoğu'daki savaş tehdidiyle birlikte artan jeopolitik riskler ve faiz endişesinin etkisiyle altın fiyatlarında oldukça sert yukarı hareketler gördük" diyen Zağlı, "Altın bu haftaya zayıf bir seyirle başladı. Bunda en önemli etken, hafta başında FED yetkililerinden gelen şahin mesajlar oldu" ifadelerini kullandı.

FED yetkilileri, enflasyonun %2 seviyelerine düşürmek amacıyla gerekirse fazla adım atılabileceği anlamına gelen açıklamalar yaptı. Piyasada da artık faiz ve altın bitti havası biraz dağılmaya başladı. Bir diğer etken de yine jeopolitik risk tarafındaki ortamı rahatlatacak insani yardıma izin verilmesi amacıyla taktiksel ateşkes olabilir açıklaması oldu" diyen Zağlı, şunları kaydetti:

"Yılsonu altın fiyat hedefi olarak ons 2 bin dolar, gram TL'de ise 1950 TL diye düşünüyorum. Jeopolitik risklerin de etkisiyle Borsanın yakın gelecekte global testlerdeki gelişmeleri yakında takip edeceğini düşünüyorum, inişli – çıkışlı birkaç hafta bekliyorum. Geçmişte 8500 seviyelerinin Aralık ayının ortaları ya da sonunda yeniden ulaşabileceğini öngörüyorum."

Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş'tan beklenti

Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş ise altın fiyatlarındaki hareketi yorumladı. Yavaş, "Altında kar satışlarını görsek de hala yükseliş potansiyelini koruduğunu düşünüyoruz" dedi.

Kar satışlarında jeopolitik risklerin etkisini yitirmesi ve ABD tahvil getirilerinde kritik %5,00 seviyesinin altına geri çekilmesi ön plana çıkıyor. Tekniksel bazda kısa vadede ons altında 1964$ ve gram altında 1800 TL üzerinde kalıcılık sağlanması halinde altında yükselişin devam edeceği görüşündeyiz" diyen Yavaş, şu ifadeleri kullandı:

"Altında, Fed’e yönelik olası faiz indirimi beklentisi ve jeopolitik risklerin varlığı ile 2000$ seviyelerine yaklaşacağını ve buna ek olarak gram altın fiyatlanmasında etkili olan dolar kurunda yükseliş beklentisiyle gram altında 2000 TL’nin görülebileceğini düşünüyoruz."

Borsa İstanbul'da sert düzeltmeler sona mı erdi?

Son haftalarda jeopolitik risklerin fiyatlara yansımasıyla Borsa İstanbul'da sert geri çekilmeleri takip etmiştik. Son günlerde Borsa İstanbul'da gördüğümüz yükseliş hareketi pozitif algılansa da hacimler ve para girişlerinin sınırlı olduğunu görmekteyiz.

Seviyeler bazında endeksi tanımlamak istersek, 7400 önemli destek seviyesi, 7400-7700 aralığını volatilitenin yüksek olduğu ama yönün belli olmadığı bölge olarak tanımlayabiliriz. 7700 pozitif algının başladığı seviye olarak ön plana çıkıyor. 7900-8100 aralığını yükselişlerin belirginleştiği ve 8100 direncinin aşılması da halinde ise yükselişlerin ivme kazanacağını düşünüyoruz."

Kredi Notu Hakkında Bilinmesi Gerekenler Kredi Notu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Altın fiyatlarında son durum

Gram altın fiyatı 8 Kasım 2023 Çarşamba günü 1.802 TL'den işlem görüyor. Çeyrek altın 3.055 TL, Cumhuriyet altını 12.451 TL, yarım altın 6.114 TL, tam altın 12.228 TL, Reşat altın 12.201 TL.

Editör: Kader GÜL