WhatsApp Messenger, akıllı telefonlar için geliştirilen, platformlar arası çalışma özelliğine sahip bir anlık mesajlaşma ve arama veya haberleşme uygulamasıdır. Android, BlackBerry, iPhone, Windows Phone ve Nokia telefonlarıyla uyumlu olan uygulama, 2G, 3G, 4G ya da Wi-Fi İnternet bağlantısı aracılığıyla kullanıcıların birbirlerine fotoğraf, video, ücretsiz arama, sesli ve yazılı mesaj ve belge göndermesini sağlar. Aynı adı taşıyan şirket, eski Yahoo! çalışanları olan Biran Acton ve Jan Koum tarafından ABD'de, Kaliforniya eyaletindeki Santa Clara kentinde kurulmuştur.

Kısa zamanda büyük bir popülariteye kavuşan WhatsApp Messenger üzerinden gerçekleşen iletişim trafiği, Ağustos 2012'den Ocak 2013'e kadar %75 oranında artarak 2012 yılında toplamda %500'e ulaşmıştır. Dünyada kayıtlı kullanıcı sayısı en yüksek olan siber hizmetler arasındadır.Kasım 2014 yılında WhatsApp, mesajları alıcılar tarafından okunduğunda gönderenleri uyaran "Okundu" adlı bir 2 mavi tik özelliğini sundu. Bir hafta içinde WhatsApp, kullanıcıların bu özelliği devre dışı bırakmasına olanak tanıyan bir güncelleme sundu.Adsız tasarım - 2023-04-06T091139.535

WhatsApp'ın Android sistem için yeni bir arayüz değişikliği üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Yeni arayüz, tıpkı iPhone'lardaki gibi ekranın altına bir gezinti çubuğu yerleştirecek.

cumhuriyet.com.trYayınlanma: 05 Nisan 2023 - 13:23Güncelleme: 05 Nisan 2023 - 13:28
WhatsApp'ın Android telefonlardaki tasarımı değişiyor!

WhatsApp'ın 2.23.8.4 kodlu Android beta sürümünde, henüz geliştirme aşamasında olan yeni bir özellik gün yüzüne çıktı. 

WebTekno'nun aktardığı habere göre, WABetaInfo tarafından tespit edilen özellik, WhatsApp arayüzüne küçük ama etkili bir değişikliğin yolda olduğunu ortaya koyuyor.

ALT GEZİNTİ ÇUBUĞU GETİRİYOR
WhatsApp, iOS ve Android'de aynı arayüze sahip değil. Bu çerçevede; WhatsApp'ı bir iPhone'dan açtığınızda, ekranın alt kısmında bir gezinti çubuğu bulunur. Bu gezinti çubuğunu kullanarak mesajlara, aramalara, durumlara, ayarlara ve topluluklara anında ulaşılabilir. Bu durum, WhatsApp'ı Android'de kullanan tüketiciler için rahatsızlık konusuydu. Kullanıcıların taleplerini görmezden gelmeyen şirket, Android'e de alt gezinti çubuğu getiriyor.

Xiaomi'den Yeni Güvenlik Odaklı Akıllı Saat: Mitu Kids Watch 7A Xiaomi'den Yeni Güvenlik Odaklı Akıllı Saat: Mitu Kids Watch 7A

İOS'A DAHA ÇOK BENZEYECEK!
WhatsApp'ın 2.23.8.4 kodlu Android beta sürümündeki yenilik, WhatsApp'ın Android'deki arayüzünün, iOS'a daha çok benzeyeceğini gözler önüne seriyor. Gezinti çubuğu kullanılabilir olduğunda ise, Android telefon sahipleri de iPhone sahipleri ile aynı deneyim imkânını yakalamış olacak.

Editör: Egemen KEYDAL