Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2023 yılı asgari ücret ara zammı görüşmeleri 17 Kasım Pazartesi günü başlayacak.

Yeni Vergi Düzenlemeleriyle POS ve IBAN Kullandıranlara Ağır Cezalar Geliyor Yeni Vergi Düzenlemeleriyle POS ve IBAN Kullandıranlara Ağır Cezalar Geliyor

İşveren tarafının masaya 16 bin TL ile oturacağını, işçi kesiminin masaya 20 bin TL ile oturacağını, enflasyon etkileri göz önünde bulundurulduğunda 6 aylık enflasyonun farkının 42-43 bandında çıkacağını düşünen Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, hükümet tarafının 7-8 puanlık refah payı eklemesi ile birlikte yüzde 50 oranında bir asgari ücret zammı ortaya çıkacağını belirtti.

Yüzde 50 artış yapıldığı durumda bu 17 bin 100 TL’ye denk gelmektedir. İşveren tarafının bu yüke ne kadar katlanacağına ilişkin ayrı bir pazarlığı olacaktır. Şu anda işveren destek primi 500 TL, bunun bin TL ve üzerine çıkarılması yönünde talebi olacaktır. 800-1000 TL arası bir işveren desteği olabilir. Yeni belirlenen asgari ücrette tüm yükün işverende kalmayacağını, hükümetin gerekli fedakarlığı yapacağını düşünüyorum.

Bu açıklamalara göre, asgari ücretin 2023 yılı ikinci yarısında yüzde 50 oranında artarak 17 bin 100 TL'ye çıkması bekleniyor.

Ancak, asgari ücret görüşmelerinde taraflar arasında uzlaşma sağlanamaması durumunda, asgari ücretin 2022 yılı sonu için belirlenen 8 bin 506,80 TL'den devam etmesi de mümkün.

Asgari ücrete yapılacak zam, milyonlarca çalışanın ve ailesinin gelirini doğrudan etkileyecek. Bu nedenle, görüşmelerin dikkatle takip edilmesi bekleniyor.

Editör: Kader GÜL