İkinci Toplantı: Ekonomik Veri ve Raporlar Masada

Asgari ücret maratonu kapsamında gerçekleşen ikinci toplantı, tarafları bir araya getirdi. Komisyon, yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirleme çabalarına odaklanarak, ekonomik veri ve raporları masaya yatırdı. Türk-İş Mali Sekreteri Ramazan Ağar, görüşmenin ardından herhangi bir rakamın belirtilmediğini açıkladı.

Toplantıda Neler Konuşuldu?

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmalarında ikinci toplantıda Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcileri, ekonomik veri ve raporları komisyonla paylaştı. Bu verilere dayanarak, işçi ve işveren kesimi, ücret artışı için pazarlık sürecine girecek.

İlk Toplantıya Asgari Ücretliler de Katıldı

Asgari ücretteki ilk toplantı 11 Aralık'ta gerçekleşti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açılış konuşmasında hakem rolünü üstlenerek, yeni asgari ücretin işçi ve işveren mutabakatıyla belirlenmesi hedeflendiğini açıklamasının ardından, TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, enflasyon verilerine yönelik eleştirilerde bulunarak beklentileri dile getirdi.

Asgari Ücretin 18 Yılda Değer Kaybı

Asgari ücret, yasa gereği 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Net 11 bin 402 lira olan mevcut asgari ücretin, işverene toplam maliyeti 15 bin 762 lira 4 kuruş. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamalarda asgari ücrete tek zam yapılacağı vurgulanırken, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretin yılda dört kez belirlenmesi gerektiğini savundu.

SGK, Usulsüz Emeklilik Nedeniyle 50 Bin Emeklinin Maaşını Kesti SGK, Usulsüz Emeklilik Nedeniyle 50 Bin Emeklinin Maaşını Kesti

İşveren ve İşçi Talepleri

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, işletmelerin eleman açığına dikkat çekerek, asgari ücretin belirlenmesinde mevcut politikaların ve hedeflenen enflasyonun dengelenmesi gerektiğini söyledi. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mahmut Asmalı ise asgari ücretin belirlenmesinde kalıcı bir formül önerdi.

Toplantıların sonuçlarına göre yeni asgari ücret belirlenecek ve ülkedeki milyonlarca çalışanı doğrudan etkileyecek. Gelecek adımlar, işçi ve işverenin karşılıklı uzlaşı ve beklentilerine bağlı olarak şekillenecek. Takipte kalın!

Editör: Kader GÜL