Atatürk'ün bu filmi "sakıncalı" bulduğu ve Türk halkına izletilmesini istemediği ortaya çıktı. Netflix'in 29 Eylül 2022'de yayınladığı 'Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok' adlı film, tüm zamanların en çok izlenen 20 filmi arasına girmeyi başardı.Atatürk'ün Türk Halkına İzletilmesin Dedikleri Film Netflix'te İzleyiciyi Şaşırttı!

Erich Maria Remarque'ın aynı adlı romanından uyarlanan film, savaş karşıtı bir yapısıyla dikkat çekiyor. Film, Birinci Dünya Savaşı'nda Batı Cephesi'nde savaşan genç bir Alman askerinin hikayesini anlatıyor. Paul ve silah arkadaşları, savaşın başlangıcındaki coşkuyu siperlerdeki hayatlarıyla birlikte nasıl çaresizliğe ve korkuya dönüştüğünü deneyimliyor.Atatürk'ün Türk Halkına İzletilmesin Dedikleri Film Netflix'te İzleyiciyi Şaşırttı! (2)

Film, Türkiye'de sansürle karşılaştı. Cumhuriyet Gazetesi'ne göre, dönemin "milliyetçi sosyalistlerin şiddetle faaliyete geçmiş olmaları nedeniyle" gösterimden kaldırıldı. Ancak film yapımcısı Kemal Seden, Türkiye'ye getirdiği filmi Atatürk'e izlettirdiğini ve Atatürk'ün filmi beğendiğini ancak Türk halkına gösterilmesini sakıncalı bulduğunu belirtti.

Osmanlı'nın Delileri Bursa'da Yaşıyor: Alabaş Geleneği Korku ve Eğlenceyi Bir Araya Getiriyor Osmanlı'nın Delileri Bursa'da Yaşıyor: Alabaş Geleneği Korku ve Eğlenceyi Bir Araya Getiriyor

Atatürk'ün, filmi Türk halkına gösterilmesi için henüz erken bulduğu ifade ediliyor. Bunun üzerine Netflix'in bu filmi yayınlama kararı, bazı kullanıcılar tarafından eleştirilse de film, izlenme rekorları kırmaya devam ediyor.

Editör: Kader GÜL