Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Işıkhan, depremden etkilenen 11 ilin öncelikli hedefleri arasında olduğunu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını belirtti. İstihdamın önemine vurgu yaparak, hizmetlerini aksamadan sürdürdüklerini ve depremzede vatandaşlar için çeşitli faaliyetler gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Bakan Işıkhan, depremden etkilenen illere nakdi ücret desteği sağladıklarını ve 700 milyon TL ödeme yaptıklarını açıkladı. Ayrıca, OHAL ilan edilen bölgelerde işten çıkarılmaları kısıtladıklarını ve deprem bölgesine yaklaşık 13 milyar 750 milyon TL ödenek tahsis ettiklerini ifade etti.

Emeklilerin bayram ikramiyelerine de değinen Bakan Işıkhan, 2002 yılından itibaren emeklilerin önemli olduğunu vurgulayarak, bayram ikramiyelerindeki artışları paylaştı. 2018'de başlayan artışın bugüne kadar toplamda 166 milyar 200 milyon TL bayram ikramiyesi olarak ödeme yapıldığını belirtti.

Ayrıca, emeklilere yönelik yapılan zam farkı ödemelerine de değinen Bakan Işıkhan, 2024 Ocak ayından itibaren SSK'lı ve Bağkurlu emeklilere fark tutarlarını ödeyeceklerini ve toplamda 15 milyar 845 milyon 208 bin 523 TL fark ödemesi yapacaklarını dile getirdi.

EYT konusuna da değinen Bakan Işıkhan, EYT'den faydalanan kişi sayısının yaklaşık 2 milyon olduğunu ve bu sürecin devam ettiğini ifade etti. Emekliler yılı olarak ilan ettikleri 2024'te emeklilere yönelik projeler geliştireceklerini ve faaliyetlerini 4 boyut çerçevesinde sürdüreceklerini belirtti.

Ayetel Kürsi'nin Okunuşu ve Türkçe Meali ve Arapça Yazılışı Nasıldır? Ayetel Kürsi'nin Okunuşu ve Türkçe Meali ve Arapça Yazılışı Nasıldır?

Son olarak, ev kadınlarına emeklilik hakkının sağlanacağını ve esnafa erken emeklilikte takvimlerinin orta vadede gündeme geleceğini açıkladı.