Neden Aşı Takvimi Önemlidir?

Bebeklerin sağlığını korumak, onları pek çok hastalıktan korumakla mümkündür.

Verem Aşısı (BCG): Solunum Yoluyla Bulaşan Bir Hastalığa Karşı Güvence

Verem, solunum yoluyla bulaşan bir bakterinin neden olduğu ciddi bir hastalıktır. Bebeklerin 3. ayında veya ilk 6. ayında, tüberkülin testi sonucu negatifse BCG aşısı yapılmalıdır. 6 yaşında ikinci BCG aşısı için PPD kontrolü yapılır.

Karma Aşı: Difteri, Boğmaca, Tetanosla Mücadele

Karma aşı, difteri, boğmaca ve tetanos gibi hastalıklara karşı etkili bir koruma sağlar. Aşılamaya 2, 4 ve 6 aylarda başlanır. 18 aylık olduktan sonra tekrar dozları uygulanır. Difteri ve tetanos aşıları ise 6 yaşından itibaren devam eder.

Çocuk Felci Aşısı (Polio): Sinir Hücrelerine Karşı Koruma

Çocuk felci, omurilikteki kasları etkileyen bir virüs nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Aşılama, 2, 4 ve 6 aylarda başlar ve ardından belirli aralıklarla tekrarlanır. 18 aylık olduktan sonra ve sonrasında yapılan tekrar dozları ile etkili koruma sağlanır.

Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak Aşısı: Çocukluk Hastalıklarına Karşı Güçlü Koruma

Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak karma aşısı, 1 yaşında uygulanmalıdır. İlk dozun ardından 5 yıl sonra tekrarlanmalıdır. Bu aşı, çocukluk döneminin önemli hastalıklarına karşı kapsamlı bir koruma sağlar.

Hepatit A ve Hepatit B Aşıları: Karaciğer Sağlığını Koruma

Hepatit B, karaciğer iltihaplanmasına neden olan bir virüstür. Doğumdan sonraki aylarda 3 doz şeklinde uygulanır. Hamilelerin Hepatit B taraması yapılmalıdır. Hepatit A aşısı ise 2 yaşından itibaren önerilir ve 5 yaşına kadar laboratuvar tetkiklerine ihtiyaç duyulmaz.

Menenjit Aşısı: Bakterilere Karşı Güçlü Savunma

Menenjit, 5 yaşın altındaki çocuklarda ciddi sorunlara yol açabilen bir hastalıktır. Bebeklere 2, 4 ve 6 aylıkken 3 aşı uygulanır. 1 yaş sonrasında tekrar dozları ile etkili bir koruma sağlanır.

Suçiçeği Aşısı: Kaşıntılı Döküntülere Karşı Koruma

Suçiçeği, çocukluk döneminin sık görülen bulaşıcı hastalıklarından biridir. 1 yaşından büyük çocuklara önerilen aşı, deri altına uygulanır. Bağışıklık sistemi zayıf olanlara uygulanmamalıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi Nedir? İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Pnömokok Aşısı: Ciddi Enfeksiyonlara Karşı Güvence

Pnömokok aşısı, çocukluk döneminde sık rastlanan enfeksiyon hastalıklarından korur. 2, 4 ve 6 aylıkken yapılan 3 aşı, bir yıl sonra tekrar dozları ile etkili koruma sağlar.

Editör: Kader GÜL