Üstelik, bu şekilde kredi kullanmak, birikimlerin artmasına da yardımcı olacak. Temmuz ayı itibarıyla ise ihtiyaçlar için kısmi ödeme imkanı da başlayacak.

BES ve Katılımcı Sayıları Hızla Artıyor!

Geçtiğimiz dönemde devlet katkısının yüzde 25'ten yüzde 30'a çıkmasıyla birlikte BES'e olan ilgi artmaya başladı. 18 yaşından küçüklere de hak tanınmasıyla fon büyüklüğü 1 trilyon lirayı aştı. Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verilerine göre, BES'e 9 milyon 61 bin 975 kişi dahil olurken, toplam fon büyüklüğü devlet katkısı dahil 934 milyar liraya yaklaştı.

OKS'de de Yoğun İlgi Devam Ediyor!

Özel Emeklilik Sistemi (OKS) ise 7 milyon 323 bin 573 katılımcıyla büyümeye devam ediyor. Toplam fon büyüklüğü devlet katkısı dahil 69 milyar lira civarında gerçekleşti. Böylece BES ve OKS'deki toplam fon büyüklüğü 1 trilyon 2 milyar 409 milyon liraya ulaşırken, toplam katılımcı sayısı 16 milyon 385 bin 548 kişiye yükseldi.

Banka Faizi ve Vadeli Mevduat Hesabı Açma Banka Faizi ve Vadeli Mevduat Hesabı Açma

BES'te Büyüme Hız Kesmeden Devam Ediyor!

Yılbaşından bu yana BES'e olan ilgi giderek artıyor. Katılımcı sayısı 406 bin 452 kişi, toplam fon büyüklüğü ise 245 milyar 988.1 milyon lira arttı. Özellikle 18 yaş altındaki katılımcı sayısında yaşanan hızlı artış, sistemin büyümesinde önemli bir etken oldu.

BES ile Kredi Kullanmak Artık Daha Kolay!

BES'te birikimi bulunan katılımcılar, bankalardan kredi kullanırken birikimlerini teminat gösterebilecekler. Bu uygulama sayesinde finansmana daha rahat erişim sağlanabilecek ve birikimler korunmuş olacak. Uygulama, 2023 yılında duyurulmuş ve 28 Eylül 2023'te işleme alınmıştı.

Yeni Sistem Nasıl İşleyecek?

BES'teki yeni sistemle bankalar, EGM tarafından geliştirilen merkezi bilgi sistemi aracılığıyla kredi kullanacak katılımcıların BES birikimlerine dair gerekli sorgulamaları yapabilecekler. Alacağın devri sözleşmesinin onaylanması halinde bankalar, çekilen kredinin yüzde 20 fazlasına kadar tutarı teminat olarak isteyecekler.

Kısmi Ödeme İmkanı Temmuz'da Başlıyor!

BES birikimlerinin teminat olarak gösterilmesinin durumunda belli ihtiyaçlar için kısmi ödeme sistemi de Temmuz ayında başlayacak. Eğitim, doğal afet, evlilik ve konut alımı gibi durumlarda BES'ten çıkmadan ve sahip olunan haklardan vazgeçmeden hesaplarda biriken tutarların, devlet katkısı dahil, yüzde 50'sini alabilme hakkı 1 Temmuz'da uygulanmaya başlayacak.

Kredi Borcu Ödendikten Sonra Ne Olacak?

Kredi borcu ödendiğinde alacağın devri sözleşmesi sona erecek ve temlik fonunda yer alan tutarlar bu fondan çıkıp yine katılımcının tercih ettiği fonlara yönlendirilecek. Kredi borcu ödenmediğinde ise banka blokeli şekilde temlik fonunda değerlenen payların satışını talep edecek.

Yeni Sistemle Kimler Yararlanabilecek?

Yeni sistemden BES'e kayıtlı olan ve düzenli ödemesini yapanlar yararlanabilecekler. Başvuru için istenilen belgeler arasında kimlik ve gelir belgesi bulunacak. Başvurular ise istenilen bankaya yapılacak.

Ödeme ve Fonlar Nasıl Olacak?

BES'te birikime göre kredi verilecek ve kredi birikimin 1.2 katını geçemeyecek. Gönüllü BES'te kişi başı birikim seviyesi de 100 bin lira seviyesini yakaladı. Teminat olarak alınan birikimler Alacağın Devri Fonu'nda değerlenecek ve isteyenler faizsiz fon seçebilecekler.

BES'te yeni başlayan uygulama, katılımcılara emeklilikleri için birikim yaparken aynı zamanda kredi kullanma imkanı sunuyor. Bu sayede hem emeklilik hem de kredi ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. Temmuz ayında başlayacak olan kısmi ödeme imkanı da katılımcılara ekstra esneklik sağlayacak. Bu uygulama ile birlikte BES'e olan ilginin daha da artması ve fon büyüklüğünün daha da artması bekleniyor.

Editör: Kader GÜL