Myria Token Kripto Piyasalarında Yükselen Yıldızın Detaylı İncelemesi Myria Token Kripto Piyasalarında Yükselen Yıldızın Detaylı İncelemesi

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) katılımcılara tanınacak olan birikimlerin kısmi olarak çekilmesine ilişkin uygulama başlama tarihi 1 Temmuz olarak ertelendi. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından hazırlanan yönetmelik değişikliği, 21 Mart 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, BES'teki kısmi ödeme dönemi için öngörülen başlangıç tarihi mart sonundan 1 Temmuz'a ertelendi.

Yapılan düzenleme doğrultusunda, kısmi ödeme tutarı başvuru sonrasında belirlenecek ve devlet katkısı oranı talebe göre değişecek. Bireysel emeklilik sistemindeki kısmen ödeme hakkını en az 5 yıl kullanmamış katılımcılar, belirli koşullarda birikimlerinin yüzde 50'sine kadar olan tutarı evlilik, konut alımı, eğitim ve doğal afetler gibi durumlarda kısmen çekebilecekler.

Ödeme Koşulları:

  • Eğitim ve doğal afet durumlarında kısmi ödenen tutarın yüzde 25'i oranında devlet katkısı sağlanacak.
  • Eğitim amaçlı yapılan kısmi ödemelerde sözleşme sonlandırma süresi 4 yıl olacak.
  • Doğal afet durumunda ise kısmi ödeme için süre şartı aranmayacak.
  • Öğrenciler, eğitim masraflarında kullanmak üzere kendi birikimlerinden 4 yıl boyunca kısmi ödeme alabilecekler.
  • Kısmi ödeme, aylık veya yıllık ödemeli gelir sigortası ürünü olarak da kullanılabilecek.
  • Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) katılımcıların birikimlerini kısmen çekebileceği uygulamanın başlama tarihi, 1 Temmuz olarak belirlendi. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından yapılan yönetmelik değişikliği, Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra bu tarih kesinleşti. Artık BES'e dahil olanlar, evlilik, konut alımı, eğitim veya doğal afet gibi belirli durumlarda birikimlerinin yüzde 50'sine kadarını kısmen çekebilecekler. Ödemelerde devlet katkısı da söz konusu olacak ve eğitim amaçlı yapılan ödemelerde 4 yıl sonunda sözleşme sonlandırılabilecek. Öğrenciler ise kendi birikimlerinden 4 yıl boyunca eğitim masraflarında kısmi ödeme alabilecekler. Bu değişikliklerle birlikte, BES'teki toplam fon büyüklüğü ve katılımcı sayısında artış bekleniyor. BES'in yeni uygulamasıyla ilgili detaylar, 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek.Bes Katılımcılarına Müjde Kısmi Nakit Çekme Uygulaması (2)

Fon Büyüklüğü:

14 Mart verilerine göre, BES'in toplam fon büyüklüğü 812.3 milyar lira oldu. Bu büyüklüğün 722 milyar 204 milyon lirası katılımcılardan gelirken, sistemdeki devlet katkısı ise 94 milyar 556 milyon lira olarak kaydedildi. BES'te, gönüllü ve otomatik katılım sistemi kaynaklı toplam katılımcı sayısı ise 16 milyona yaklaştı.