COVİD-19 çabuk unutuldu diyebiliriz. Maske, mesafe ve temizlik kurallarını çoğumuz rafa kaldırdık. 
Normal hayat düzenine hızlı geçişin ardından vaka sayıları yok gibi görülse de ana tablo gerçeği tüm çıplaklığı ile gözler önüne sermeye yetiyor. 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından çarpıcı ve korkutan açıklamalara değinerek aslında hala tehlikenin devam ettiği gerçeğini hatırlattı. 

Ahiret İnancı ve İyilik Yapanların İz Bırakan Hikayeleri Ahiret İnancı ve İyilik Yapanların İz Bırakan Hikayeleri

“Bilelim ki maviye yolculuğumuz virüsten korunarak yaşamayı öğrenmekten geçiyor. 
Küresel salgının her alanda açtığı tahribatı tarif etmek gerçekten mümkün değil.  
İnsanın insana temasını kesmesini zorunlu kılan, insani olan her değere ara vermek zorunda bırakan bir yılı geride bıraktık.  
Hastalığın ülkemizdeki seyri tüm dünyada olduğu gibi yüksek sayıda kişiye virüsün hızla bulaştığı ve tedbirlerle kontrol altına alındığı dalgalar şeklinde kendisini hissettirdi.  
Salgını kontrol altına aldıkça daha çok eski günlerin özlemi ile hareket ederken hastalık can yakmaya başlayınca zorunlu olarak tedbirlere sarılmakla geçti günler.  
Bu nedenle bazı dönemler neden eskiye dönmüyoruz sesleri, bazı dönemlerde ise neden daha çok kapanmıyoruz sesleri yükseldi. Bunun maalesef bilimsel bir tecrübesi ve tek doğrusu yok.” açıklamalarının ardından “Yeniden bir kapanma mı yaşanacak?” soruları akılda yer etmedi değil. 

Açıklamalarına devam eden Koca; “Salgının tüm yönleri ile ele alındığı başta kabinemiz, bakanlıklarımız, bilim insanlarımız hep birlikte vatandaşımız için dönemin en doğru hamlesi ne ise onu yapmaya çalıştık. Bu hepimizi çok yordu. 
Bu anlamda Bilim Kurulumuz bugün bir kez daha toplanmış ve güncel gelişmeleri değerlendirmiştir. 
Salgın öncesi ve salgınla mücadele sürecinde aldığımız tüm tedbirlere rağmen, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de yayılım hızlı bir seyir izlemektedir.
Mutant virüsler yayılım hızını artırmıştır.
Her ne kadar bu artış hastanelere yatışları paralel şekilde etkilemese de çok vaka maalesef çok hasta potansiyelini barındırıyor.  
Hızlı yayılan mutantlar görece daha hafif seyretse de çok bulaştıkları için korumamız gereken bünyelere de daha hızlı ulaşıyor.” açıklamalarına değinerek tehlikenin geçmediğini ve tedbir alınmadığı taktirde yeniden ilk dönemlere dönülebileceğini vurguladı. 

TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYALIM! 

“1 Mart itibariyle “yerinde karar” adını verdiğimiz kontrollü ve kademeli normalleşme dönemine geçtik.  
Salgınla sadece Sağlık Bakanlığı değil, tüm unsurlarıyla devletimiz ve halkımız birlikte mücadele etmektedir.  
Son hafta verileri, ülke genelinde tedbirli yaşam konusunda daha hassas davranmamız gerektiğine işaret ediyor.” diyerek herkesi yeniden tedbire, maske-mesafe ve hijyen özenine davet ederek olası bir geri dönüşe izin verilmemesini istedi. 

Editör: Çetin KEYDAL