Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı yeni vergi paketinde boş konutlar için vergi beyannamesi zorunluluğu olup olmayacağı ve boş dairelerden vergi alınıp alınmayacağı belirsizliğini koruyor.

Boş Dairelerden Vergi Alınacak mı?

Bazı haber kaynaklarına göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı yeni vergi paketinde, yüksek kira artışlarını önlemek amacıyla boş tutulan dairelerden vergi alınması gündemde olabilir. Bu uygulama, birçok Avrupa ülkesinde de uygulanmaktadır.

Ancak, bu konuda resmi bir açıklama yapılmış değil ve paketin içeriği netlik kazanmadı.

Boş Daire Vergisi Kiraları Düşürecek mi?

Boş dairelere vergi getirilmesi halinde, bu durum kira fiyatlarını düşürücü bir etki yaratabilir. Ev sahipleri, yüksek vergiden kaçınmak için dairelerini kiralamak zorunda kalabilirler.

Kira Geliri Nasıl Artırılır? Kira Geliri Nasıl Artırılır?

Ancak, bu uygulamanın kira fiyatlarını ne kadar etkileyeceği ve sorunun kökten çözümünü sağlayıp sağlayamayacağı ise belirsizliğini koruyor.

Yüzde 25 Zam Sınırı Sona Eriyor

2 Temmuz 2024'te sona erecek olan yüzde 25 kira zam sınırıyla birlikte, kira fiyatlarında yeniden bir artış olması bekleniyor. Bu durum, boş dairelere olan talebi ve dolayısıyla kira fiyatlarını da yukarı çekebilir.

Boş dairelere vergi konusundaki gelişmeler ve bu uygulamanın kira fiyatlarını nasıl etkileyeceği netlik kazanmadı. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yapacağı açıklamaları takip etmek gerekiyor.

detayları da netleşecektir.

Editör: Kader GÜL