ABD'yi alarma geçiren bakteri: 81 kişide görüldü, 4 kişi hayatını kaybetti
Göz bebeklerinde eriyen ve endişe verici bir şekilde antibiyotik tedavisine direnç gösteren "Pseudomonas aeruginosa" isimli bakteri ABD'yi alarma geçirdi.

ABD'de 18 eyalette 81 kişide görülen nadir bir bakteri ülkeyi alarma geçirdi. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ölü sayısının 4'e yükseldiğini açıkladı.

Kaliforniya, Colorado, Connecticut, Delaware, Florida, Illinois, Kuzey Karolina, New Jersey, New Mexico, Nevada, New York, Ohio, Pensilvanya, Güney Dakota, Teksas, Utah, Washington ve Wisconsin'de bildirilen enfeksiyonların arkasında "Pseudomonas aeruginosa" isimli bir bakteri var.

Miçotakis seçimi nasıl kazandı? Uzman isim detayları anlattı
GÖZ BEBEKLERİNDE ERİYOR, ANTİBİYOTİĞE DİRENÇ GÖSTERİYOR

ABD'li uzmanlar bakterinin göz bebeklerinde 'eriyebilen' nadir bir tür olduğunu ve endişe verici şekilde standart antibiyotik tedavisine direnç gösterdiğini bildiriyor.

Kilo Vermenin Kolay Yolları Kilo Vermenin Kolay Yolları

ABDyi alarma geçiren bakteri: 81 kişide görüldü, 4 kişi hayatını kaybetti

Hastalık bu yılın başlarında ilk kez ortaya çıktığında bir kişi enfeksiyon nedeni ile hayatını kaybetti. 4 hasta ise ağır enfeksiyon nedeni ile göz bebeklerini aldırmak zorunda kaldı.

SEBEBİ GÖZYAŞI DAMLASI MI?

Hızla yayılan bakteri ile ilgili araştırma başlatan yetkililer söz konusu enfeksiyon ile reçetesiz satılan göz damlaları arasında ilişki tespit edildiğini duyurmuş ve Hindistan'daki bir fabrikada üretilen EzriCare veya Delsam Pharma isimli sunu gözyaşı damlalarının acilen bırakılmasını tavsiye etmişti.

ABDyi alarma geçiren bakteri: 81 kişide görüldü, 4 kişi hayatını kaybetti

Gıda ve İlaç dairesinin daha sonrasında yaptığı bir incelemede de söz konusu firmanın üretim süreçlerinin steril olmadığı ve güvenlik protokollerinin uygulanmadığı ortaya çıktı.

Hastaların kullandığı göz damlaları tek tek incelendi ve şişelerde antibiyotiklere dirençli bakteriler gözlendi.

SATIŞI DURDURULDU

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Hindistan'da üretilen ve ABD'ye ithal edilen iki markanın salgının ardından raflardan kaldırıldığını duyurdu.

Editör: Kader GÜL