Eskişehir’de bulunan bir çiftlikte üretilmeye başlanan tavus kuşlarının çiftleri 3 bin lira ile 5 bin lira arasında değişiyor. Yetiştirmenin ve üretim yapmanın zor olduğu tavus kuşlarının alıcıları ise bir hayli fazlayken, fiyatları ise büyükbaş hayvanlarla yarışıyor. Kanatlarını açtığında adeta bir renk cümbüşü sergileyen kuşlar, 28 günde yumurtadan çıkıyor. Eskişehir’de yapılan üretim merkezi çalışanı 21 yaşındaki Nıg Mohammed Agvanbay, her sene ortalama 150 tavus kuşu sattıklarını ifade etti. Agvanbay, "Tavus kuşlarını her gün belirli saatlerde bahçeye salıyoruz. Beslenmeleri için onlara buğday ve arpa gibi tahıllar veriyoruz. Beyaz tavus kuşlarının çiftini 5 bin liradan satıyoruz. Diğerlerinin çiftlerini de 3 bin liraya satıyoruz. Her sene ortalama 150 adet tavus kuşu satışı gerçekleştiriyoruz. İsteyen çok oluyor ama biz pek satmıyoruz. Çok fazla satmıyoruz çünkü üretim için kendimize de kalması lazım. Kendimize kalanları besleyip büyütüyoruz. Tavus kuşu yumurtasına gelirsek tanesi 75 liradan satılıyor. Yumurta almak isteyen de çok oluyor. Yumurtalardan uygun ortamlarda kendimize yavru çıkartıyoruz. Yavrular yaklaşık 28 günde yumurtadan çıkıyor. Bu hayvanların bakımı sanıldığı kadar zor değil kolay oluyor.”Bu Kuşların Çifti 5 Bin Lira, Yumurtası İse 75 Lira (1)

Eskişehir'deki tavus kuşu üretimindeki fiyatlarla ilgili haber, üretimin yapıldığı bölge ve bu sektördeki ilginç detayları içermektedir. Biz, bu konuda daha detaylı bir içerik sunarak bu haberi Google'da daha üst sıralara taşımayı hedefliyoruz.

Tavus Kuşu Üretimi ve Pazarı

Tavus kuşları, Eskişehir'de bulunan bir çiftlikte üretilmektedir. Bu çiftlikte, tavus kuşlarının çiftleri 3 bin lira ile 5 bin lira arasında değişmektedir. Bu fiyatlar, büyükbaş hayvanlarla yarışacak düzeydedir. Tavus kuşlarının üretimi ve yetiştirilmesi oldukça zor olduğu için fiyatlarının yüksek olması şaşırtıcı değildir. Ayrıca, tavus kuşlarının kanatlarını açtıklarında ortaya çıkan renk cümbüşü, bu kuşları daha da özel kılmaktadır.

Tavus Kuşu Pazarının Durumu

Tavus kuşlarının alıcıları bir hayli fazladır. Ancak, çiftlik her sene ortalama 150 tavus kuşu satışı gerçekleştirmektedir. Bu durum, tavus kuşlarının popülerliğini ve talebini göstermektedir. Çiftlik yetkilileri, tavus kuşlarını her gün belirli saatlerde bahçeye saldıklarını ve beslenmeleri için buğday ve arpa gibi tahıllar verdiklerini belirtmektedir.

Banka Faizi ve Bireysel Finans Yönetimi Banka Faizi ve Bireysel Finans Yönetimi

Tavus Kuşu Yumurtaları

Tavus kuşu yumurtaları da oldukça ilgi görmektedir. Tanesi 75 liradan satılan yumurtalar, uygun ortamlarda yavruların çıkartılması için kullanılmaktadır. Yavruların yaklaşık 28 günde yumurtadan çıktığı bilinmektedir. Bu süreç, tavus kuşu yetiştiriciliğinin zorluklarını ve inceliklerini gözler önüne sermektedir.

Editör: Kader GÜL