İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, emniyet güçlerinin 4 ilde düzenledikleri Kafes-47 operasyonlarında, organize suç örgütü Çakar'ı çökerttiğini duyurdu.

Organize Suçla Mücadele: Kafes-47 Operasyonları

Yerlikaya, operasyonu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Emniyet güçleri, Yalova merkezli Kocaeli, Sakarya ve Bursa'da Kafes-47 operasyonları düzenledi. Ali Yerlikaya, Yalova'da, Y. ve E.Ç.'nin elebaşı olduğu "Çakar" olarak bilinen örgütün çökertildiğini, 8 örgüt üyesi şüphelinin gözaltına alındığını belirtti.

Operasyonlar, Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Yalova İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerince düzenlendi.Çakar Çetesi Kafes 47 Operasyonuyla Çökertildi! (1)

Suç Örgütü Faaliyetleri ve Yakalananlar

Yerlikaya, organize suç örgütü üyesi şüphelilerin, Altınova ilçesinde faaliyet gösteren oto lastik, petrol istasyonu, işçi servisi işletmeciliği ve çiçek yetiştiriciliği yapan şahısların bir araya gelip, suç işlemek amacıyla örgüt kurarak fahiş miktarlarda faiz karşılığında vatandaşları borçlandırarak tefecilik suçu işledikleri, faiz borcuna batan esnaflara baskı kurarak borçlulara senet imzalattırdıkları, borç karşılıklarını ise bazen nakit bazen de işyerlerine ait malları, araçları, şirketleri, gayrimenkulleri cebren ve hileyle ele geçirerek "yağma" suçunu işledikleri bilgisini verdi.

İçişleri Bakanı Yerlikaya, şüphelilerin, borcunu aksatan şahıslara karşı silahla tehdit, ikametin kurşunlanması, genel güvenliğin kasten tehlikeye düşürülmesi, tehdit ve hakaret suçlarını işlemek suretiyle korku oluşturdukları, esnafları sindirdikleri ve kurdukları sanal şirketlerin banka hesapları aracılığıyla ticari alışveriş yaptıkları görüntüsü vererek belirli bir bedel ile sahte fatura düzenledikleri bilgisini de paylaştı.

Diyarbakır'da Muhtarlık Seçimi Kavgası: DEM Parti Görevlisi Öldü Diyarbakır'da Muhtarlık Seçimi Kavgası: DEM Parti Görevlisi Öldü

Operasyon Sonuçları ve El Konulanlar

Yerlikaya, şüphelilerin, 2014 yılından bugüne kadar açıp kapattıkları şirket hesapları incelendiğinde yaklaşık 1 milyar lira haksız kazanç elde ettiklerinin tespit edildiğini vurgulayarak, operasyonlarda, 4 ruhsatsız tabanca, 2 kurusıkı tabanca, 2 av tüfeği, çok miktarda Türk lirası ile senet, çek, tapu ve dijital materyale el konulduğunu dile getirdi.

Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı ve operasyonları düzenleyen polisleri tebrik eden Yerlikaya, "Aziz milletimizin bilmesini isterim ki; Suçta kibirlenenlere, halkımızın huzurunu kaçıranlara, organize suç örgütlerine ve çetelere göz açtırmayacağız. Hangi büyüklükte olursa olsun organize suç örgütlerini çökertip, tek tek kafese koyacağız." dedi.