Son zamanlarda mesai saatlerinde yapılabilecek değişiklikler Türkiye gündeminin önemli konularından biri haline geldi. Bu konuda en önemli gelişmelerden biri de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklamaları oldu. İşte detaylar.

İş Kanunu Yeniden Ele Alınıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla iş kanunu üzerinde çalışmalar yürüten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, son dönemde haftalık çalışma saatlerine ilişkin düzenlemeler yapılacağı yönünde haberlerle gündeme geldi. Ancak Bakan Işıkhan, konuyla ilgili net bir açıklama yapmadan önce kamuoyundaki haberlerin doğruluğunu teyit etti.

Bakan Işıkhan'dan Açıklama

İzmir Ticaret Odasında düzenlenen "Türkiye Yüzyılı'nda Çalışma Hayatı Buluşmaları"na katılan Bakan Işıkhan, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: "Son zamanlarda çalışma hayatıyla ilgili bizim dışımızda çokça yorum ve haberler olduğunu görüyoruz. Tabii ki çalışma hayatı dinamik bir yapıya sahip ve her zaman üzerine konuşulacak, 'Daha iyi nasıl yaparız?' diye tartışılacak bir alandır. Biz daima işçimizin ve işverenimizin kazanılmış haklarını korumayı öncelikliyoruz. Bu yüzden doğrudan bizden bir açıklama gelmediği sürece kamuoyunda yer alan haberlerin dikkate alınmaması gerektiğini belirtmek isterim."

Çalışma Saatleri 40 Saate Mi Düşecek?

Önceki iddialara göre, yeni iş kanunu kapsamında haftalık çalışma saatlerinin 45 saatten 40 saate düşürülmesi planlanıyordu. Ancak konuyla ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmadığı için bu iddiaların doğruluğu netlik kazanmış değil.

Bakan Işıkhan'dan Daha Önce Gelen Sinyaller

Geçtiğimiz aylarda da çalışma saatlerine ilişkin düzenlemeyle ilgili açıklamalar yapan Bakan Işıkhan, sosyal güvenlik sistemindeki sürdürülebilirliği güçlendirmeyi hedeflediklerini belirtmişti. Ayrıca, esnek çalışma biçimlerini yaygınlaştıracaklarını ve sosyal güvenlik mevzuatını değişen iş gücü piyasası koşullarına uyumlu hale getireceklerini vurgulamıştı.

Moda Dünyasının Dehası Cavalli Öldü! Cavalli'nin Ölüm Nedeni Ortaya Çıktı! Moda Dünyasının Dehası Cavalli Öldü! Cavalli'nin Ölüm Nedeni Ortaya Çıktı!

Net olarak söylemek gerekirse, haftalık çalışma saatlerinin 40 saate düşürülmesiyle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmış değil. Ancak Bakan Işıkhan'ın açıklamaları, konuyla ilgili olarak kamuoyunda dolaşan dedikoduların doğruluğunu sorgulamamız gerektiğini gösteriyor.