Ceviz, besin değerleri açısından lifler, vitaminler ve mineraller ile sağlıklı yağlar içerdiği için son yıllarda süper besin olarak tanımlanıyor. Cevizin faydaları nelerdir? Günde ne kadar ceviz tüketilmeli? Ceviz kilo vermede etkili mi? İşte ayrıntılar...

Yumurtlama Dönemi Hesaplama Yöntemleri Yumurtlama Dönemi Hesaplama Yöntemleri

Ceviz ağacında yetişmiş tek tohumlu, yuvarlak, sert ve kabuklu meyveye ceviz denir. Sağlıklı yağ, protein ve lif kaynağı olan cevizin faydaları çok fazladır. Kilo dengesini sağlarken kalp ve kemik sağlığını iyileştirici fayda sağlar.Cevizin Sağlığa Olan İnanılmaz Katkıları

CEVİZİN FAYDALARI NELERDİR?

Yaklaşık 90 besin maddesi içeren ceviz, insan sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Düzenli tüketildiğinde bağışık sistemini güçlendiriyor, cilde parlaklık veriyor ve kırışıklık oluşumunu engelliyor. Kandaki melatonin seviyesini yükselterek uyku düzenine katkı sağlıyor. İçeriğindeki melatonin ve polifenol bileşikleri sayesinde yüksek oranda antioksidan etkisi bulunuyor. Magnezyum, çinko, bakır, demir, fosfor, bir dizi vitamin içeren ceviz; iyi yağlar, folik asit, demir ve potasyum açısından zengindir. Ceviz glütensiz bir diyet için de uygundur. Vejeteryanlar ile veganlara bir dizi besin ve vitamin desteği sağlamaktadır. Antioksidanların bolluğu nedeniyle, yaşlanmaya bağlı hastalıkları, kanseri ve kardiyovasküler sistem hastalıklarını önlendiği bilinmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda gerçek bir süper gıdadır. Yapılan araştırmalarda, düzenli ceviz tüketenlerde kötü kolesterol olarak tanımlanan LDL'nin yemeklerden sonra ortaya çıkan oksidatif hasarını önlediği belirlenmiştir.Cevizin Sağlığa Olan İnanılmaz Katkıları (2)

CEVİZ KİLO VERMEDE ETKİLİ Mİ? CEVİZ KAÇ KALORİDİR?

Akşamları televizyon başında cips veya çikolata yeme alışkanlığınız varsa bunun yerine daha sağlıklı olan ceviz tüketebilirsiniz. Lezzetli ve doyurucu olduğu için açlık hissini azaltmaktadır. Yapılan araştırmalarda da cevizin açlık hissini azalttığı ve iştahı önlemeye yardımcı olduğu belirlenmiştir. Sağlıklı yağ oranının yüksek olması nedeniyle cevizin 100 gramında yaklaşık 674 kalori vardır. Sağlıklı bir şekilde kilo kaybetmek ve öncelikle kaloriye odaklanmak için ceviz tüketirken son derece dikkatli olunmalıdır. Günde 8 tam cevizden fazlası tüketilmemelidir.Cevizin Sağlığa Olan İnanılmaz Katkıları (3)

Ceviz sağlık için oldukça faydalı bir besindir ve dengeli bir şekilde tüketildiğinde birçok sağlık sorununa karşı koruyucu etki sağlayabilir. Ancak, aşırı tüketim kilo alımına neden olabilir, bu nedenle porsiyon kontrolüne dikkat etmek önemlidir. Günde ortalama 8 tam ceviz tüketmek yeterli olacaktır. Sağlıklı yaşam için düzenli egzersiz ve dengeli beslenme ile birlikte ceviz tüketmek, vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri almasına yardımcı olabilir. Unutmayın, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek veya yeni bir diyet uygulamak istiyorsanız önce bir uzmana danışmanız önemlidir.