CHP İzmit'te yaşanan kriz, mevcut belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'in adaylıktan çekilme kararıyla doruk noktasına ulaştı. Parti içindeki liste belirleme süreci, Hürriyet'in çekilme kararını geri almasıyla devam ediyor. İşte yaşanan gelişmeler ve detaylar:

21 Şubat 2024 tarihinde güncellenen bilgilere göre, CHP'nin içinde bulunduğu değişim süreci, yerel seçim çalışmalarında aday ve liste belirleme krizlerine neden olmaktadır. Ekrem İmamoğlu ve Özgür Özel arasındaki çekişmelerin etkisiyle, Hatay'da Lütfü Savaş dayatması gibi olaylar yaşanmaktadır. Bu kez de Kocaeli'nin İzmit ilçesinde meclis üyesi listelerinde kriz çıkmıştır. Listeye istediği isimlerin yazılmadığı için adaylıktan çekildiği belirtilen mevcut İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'in geri adım attığı öğrenilmiştir.Chp İzmit’te Kriz Derinleşiyor Fatma Kaplan Hürriyet Adaylıktan Çekildi! (1)

Mevcut Durum

CHP lideri Özgür Özel'e yakınlığıyla bilinen Fatma Kaplan Hürriyet'in adaylığa geri dönme kararı aldığı belirtilmektedir. Ancak, İzmit'te sürekli tartışmalara neden olan Hürriyet'in krizi bitirmediği ve daha önce büyükşehir adayı olacağını, sonra da İzmit'e aday olacağını söyleyerek kafaları karıştırdığı belirtilmektedir. Hürriyet, seçim kuruluna evrakların verilmesine saatler kala 'Belediye Meclis listesine istediği isimlerin yazılmadığı' iddiasıyla rest çekerek adaylıktan çekildiği ifade edilmektedir.

İlçe Başkanı Krizi

Özgür Kocaeli Gazetesi'nden Yavuz Solmaz'ın haberine göre, Hürriyet'e 'istediğin şekilde liste hazırla' denilmesine rağmen Hürriyet'in krizi büyüttüğü öğrenilmiştir. Hürriyet, "CHP İzmit İlçe Başkanı Gökhan Ercan’ın görevden alınmaması halinde adaylıktan çekileceğini” genel merkeze ilettiği belirtilmektedir. Ancak, CHP İzmit İlçe Başkanı, Özgür Kocaeli Gazetesi'ne yaptığı açıklamada 'İstifa etmeyi düşünmüyorum' dediği aktarılmaktadır.

Çözüm Süreci

Yapılan görüşmelerin ardından kriz 'listelerde değişiklik' yapılarak çözüldüğü ifade edilmektedir. Hürriyet’in isteği üzerine, meclis üyesi listesinde ilk sıraya yazılan CHP Kocaeli İl Gençlik Kolları Eski Başkanı Emre Andız’ın üstü çizilmiş ve yerine CHP İzmit İlçe eski Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya yazılmıştır.

Yaşanan krizin ardından CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Zeybek'in İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’le görüşmek için İzmit’e geleceği öğrenilmiştir. Öte yandan, 2019 yerel seçimlerinde CHP’nin adayı olan Hürriyet’i destekleyen ve aday çıkarmayan DEM Parti, CHP’nin İzmit’i kazanmasında rol oynamıştı. Ancak, DEM Parti bu kez CHP ile Kocaeli için anlaşamamıştır.

AK Parti Sakarya İl Gençlik Kolları'ndan Gençlik Ateşi AK Parti Sakarya İl Gençlik Kolları'ndan Gençlik Ateşi

CHP İzmit’te yaşanan krizi ve mevcut belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'in adaylıktan çekilme kararını ele almaktadır. Kriz sürecinde yaşanan gelişmeler ve çözüm yolları detaylı bir şekilde aktarılmıştır.