Çin'in Çongçing şehrinde yaşanan şiddetli yağışlar, bölgede büyük zarara yol açtı. Çin Küresel Televizyon Ağı (CGTN) tarafından yapılan habere göre, yerel yetkililer, şehrin 254,6 milimetre yağış aldığını açıkladı. Bu yağış miktarının şehir için rekor düzeyde olduğu belirtildi.

Yağışların yol açtığı jeolojik felaketler sonucunda 4 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi ise boğularak yaşamını yitirdi. Yetkililer, yağışların etkisiyle bölgedeki 15 nehirde su seviyelerinin arttığını ve alarm seviyesine ulaştığını bildirdi.

Şiddetli yağışlar nedeniyle birçok bölgede sel ve toprak kaymaları meydana geldiği, evlerin zarar gördüğü ve altyapıda ciddi hasarlar oluştuğu ifade edildi. Kurtarma ekipleri ve yerel yönetimler, afetin etkilerini azaltmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Ukrayna'ya Yapılacak Füze Sevkiyatında ABD'nin Önceliği Belli Oldu Ukrayna'ya Yapılacak Füze Sevkiyatında ABD'nin Önceliği Belli Oldu

Çin'de mevsimlik olarak yaşanan şiddetli yağışlar, her yıl birçok bölgede benzer afetlere neden olmaktadır. Ülke, bu tür doğal felaketlere karşı önlemlerini sürekli olarak güçlendirmekte ve afet yönetimi konusunda çeşitli önlemler almaktadır.

Editör: Çetin KEYDAL