Banka Faizi ve Bireysel Finans Yönetimi Banka Faizi ve Bireysel Finans Yönetimi

Enflasyonla ilgili soruya cevap verirken, "Şu anda işi sıkı tutuyoruz. Ama bütün mesele yine geliyor, faiz olayına dayanıyor" dedi ve "İnşallah faizde atacağımız adımlarla enflasyonu son çeyrekte çok daha olumlu bir konuma taşımış olacağız" ifadelerini kullandı.

Politikaların Hedefi: Enflasyonla Mücadele

Erdoğan, son bir yılda yüzde 75'e kadar çıkan enflasyonla ilgili olarak, uyguladıkları politikaların hedefe yaklaştığını belirtti. "Yılın son çeyreğini bekleyeceğiz. Yılın son çeyreğinde inşallah bunlar tam manasıyla görünecek" şeklinde konuştu.

Faiz İndirimi İhtimali

Enflasyonla ilgili açıklamaları sırasında faizlere yönelik önemli bir açıklama da yapan Erdoğan, tekrar faiz indirimi ihtimalini gündeme taşıdı. "Şu anda işi sıkı tutuyoruz." diyen Erdoğan, "Ama bütün mesele yine geliyor, faiz olayına dayanıyor" diyerek, Mayıs 2023 seçimleri öncesindeki "Faiz sebep enflasyon netice" tezini hatırlattı ve "İnşallah faizde atacağımız adımlarla enflasyonu son çeyrekte çok daha olumlu bir konuma taşımış olacağız" şeklinde konuştu.

Milletin Aşına ve Ekmeklerine Kan Doğrayanlara Göz Açtırmayacağız

Erdoğan, Merkez Bankası rezervlerinin 146,2 milyar dolarla tarihin en yüksek seviyesine çıktığını hatırlatarak, "Rezervlerdeki artış devam edecek." dedi. Ayrıca, "Milletin aşına ve ekmeğine kan doğrayanlara göz açtırmayacağız. Bu kritik süreci bir taraftan mali disiplini koruyup, kamuda tasarrufu teşvik ederek, diğer taraftan denetimleri artırarak hassasiyetle yürüteceğiz." şeklinde konuştu.

Bu haber, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın enflasyonla ilgili açıklamalarını ve faiz politikasındaki yaklaşımını yansıtmaktadır. Enflasyon ve faizlerle ilgili atılacak adımların ekonomiye etkisi yakından takip edilmektedir.

Editör: Kader GÜL