Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya'nın Borgo Egnezia kentinde düzenlenen G7 Liderler Zirvesi'nde temaslarına başladı. Erdoğan, zirveye katılan diğer liderlerle birebir görüşmeler gerçekleştirerek önemli konular hakkında fikir alışverişinde bulundu.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, zirveye katılan liderleri tek tek karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirveye gelişinde Meloni ile tokalaştı ve basın mensuplarına poz verdi. Erdoğan, zirvede yer alan diğer liderlerle de ikili görüşmelere başladı.

Afrika ve Akdeniz-Yapay Zeka ve Enerji Oturumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G7 Yüksek Düzeyli Oturumu kapsamında Afrika ve Akdeniz-Yapay Zeka ve Enerji konulu oturuma katıldı. Bu oturumda, yapay zeka ve enerji konularında küresel iş birliği ve gelişmeler ele alındı.

Gazze İçin Diplomasi Çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüksek düzeyli oturumda Gazze'de kalıcı ateşkesin sağlanması adına Türkiye'nin yürüttüğü diplomasiyi ve yapılan insani yardımları anlattı. Erdoğan, İsrail'in 8 aydır Gazze'de gerçekleştirdiği katliama dünyanın nasıl sessiz kaldığına dikkat çekti.

2026 NATO Zirvesi Türkiye'de 2026 NATO Zirvesi Türkiye'de

Rusya-Ukrayna Savaşı ve Küresel Meseleler

G7 Liderler Zirvesi'nde, Rusya-Ukrayna savaşının yol açtığı küresel meseleler de ele alındı. Uluslararası enerji ve gıda sektörlerinde yaşanan sorunlara mercek tutuldu. Sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik iş birliği konuları da gündemdeydi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, oturum sonrası birçok liderle ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Ayrıca, zirve kapsamında düzenlenen kültürel etkinlikler ve gayriresmi akşam yemeğine de iştirak etti.

Editör: Kader GÜL