Uzun aradan sonra Sandık Kokusu dizisinde Filiz karakteri ile ekranlara dönen usta oyuncu Demet Akbağ, İbrahim Selim ile Bu Gece programına konuk oldu. Programda öpüşme sahnesiyle ilgili bomba itirafta bulunmasının ardından gündem oldu. Peki ya Demet Akbağ kimdir?

Demet Akbağ, 1959 yılında İzmir'de doğdu. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun olduktan sonra profesyonel tiyatro kariyerine adım attı.

Devlet Tiyatroları'nda oyunlar sahneleyen Akbağ, 1983 yılında Ferhan Şensoy'un Ortaoyunu Şerif ve Yeraltı Ormanları adlı oyunuyla geniş kitlelerce tanındı.

Sinemaya ise 1985 yılında Mazi Kalbimde Bir Yaradır filmiyle adım atan Akbağ, Vizontele, Vizontele Tuuba, Eyyvah Eyvah gibi birçok önemli filmde rol aldı.

Türk sinemasının en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen Akbağ, Babalar ve Oğullar, Neredesin Firuze?, Agatha gibi filmlerle dramatik yeteneğini de kanıtladı.

Ben Bu Cihana Sığmazam 66. Bölüm 2. Fragmanı: Cezayir, Sorgu Odasında Neler Yaşayacak? Ben Bu Cihana Sığmazam 66. Bölüm 2. Fragmanı: Cezayir, Sorgu Odasında Neler Yaşayacak?

Televizyonda da Bizim Evin Halleri, Bir Demet Tiyatro, Elveda Rumeli gibi sevilen dizilerde yer alan Akbağ, son olarak Çocuk dizisinde rol aldı.

Akbağ, üç kez evlilik yaptı. İlk evliliğini 1980 yılında İskender Akbağ ile yapan oyuncu, 1984 yılında boşandı. İkinci evliliğini Bodrum'da yapan Akbağ, bu evliliği de sekiz ay sonra sonlandırdı. Son olarak 1999 yılında Zafer Çika ile evlenen Akbağ'ın bu evliliğinden Ali adında bir oğlu var.

Akbağ, oyunculuk kariyeri boyunca birçok ödüle layık görüldü. Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü iki kez kazanan (1988, 2008) Akbağ, Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri'nde de En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu (1989, 1993).

Demet Akbağ, Türk sinemasının ve tiyatrosunun önemli isimlerinden biri olarak hem komedi hem de dram türündeki rollerde başarıyla yer almış bir usta oyuncudur.