Son günlerde gündemi meşgul eden Dilan Polat - Engin Polat çifti ve yakınlarıyla ilgili başlatılan soruşturmada, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 27 şirkete kayyum atanması talep edildi. Bu gelişme, milyonlarca liralık kara paranın aklanması, vergi kaçakçılığı ve örgüt kurma suçlamalarıyla ilgili yapılan soruşturmanın bir parçası olarak ortaya çıktı.

Soruşturma kapsamında yapılan aramalarda, Polat çiftinin de aralarında bulunduğu şüphelilere ait şirketlerde dijital materyallere ve defterlere el konuldu. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından yapılan ön inceleme raporunda, tasfiye halindeki 3 firmadan aile bireylerine ait şirketlere sahte fatura kesilmesi yöntemiyle 200 milyon lira para girişi olduğu tespit edildi.

Bu paraların aile bireylerine ait şirketler arasında transfer edildiği, son aşamada ise Engin Polat'ın sahibi olduğu Milda Gayrimenkul isimli firmada toplandığı belirlendi. Bu durumun ardından İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüphelilerin kimliklerini belirleyerek, İstanbul merkezli Ankara, Yalova, Ordu, Kırklareli ve Manisa'da 43 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyon sonucunda 14 kişi tutuklandı.

Dilan Polat, hakimlik sorgusunda şirketin reklam yüzü olduğunu belirterek, şirketlere yasa dışı paraların geldiğini bilmediğini ifade etti. Engin Polat ise "Biz örgüt değiliz, bir aile şirketiyiz." şeklinde savunma yaptı.

Bu gelişmelerin ardından Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Dilan Polat ve Engin Polat ile yakınlarına ait 27 şirkete kayyum atanmasını talep etti. Mahkeme tarafından talep kabul edilirse, söz konusu şirketlere kayyum atanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Trump'a Suikast Girişimine Sert Tepki Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Trump'a Suikast Girişimine Sert Tepki

Dilan Polat - Engin Polat soruşturması devam ediyor ve 27 şirket için kayyum talebinin mahkeme tarafından nasıl bir karar alacağı merakla bekleniyor. Bu gelişmelerle ilgili daha fazla bilgi ve detaylar haberlerde yer alacak.

Editör: Kader GÜL