Yangına müdahale etmek için Diyarbakır ve Mardin'den AFAD, Orman İşletme Müdürlüğü, itfaiye ve 112 Acil Sağlık ekipleri hızla sevk edildi. Ekiplerin yoğun çabaları sonucunda yangın kontrol altına alındı ve soğutma çalışmaları devam ediyor.Diyarbakır Ve Mardin'deki Anız Yangınında 5 Kişi Hayatını Kaybetti

Yangında 5 Can Kaybı, 44 Yaralı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yangının Diyarbakır'da 3, Mardin'de ise 2 kişinin hayatını kaybetmesine neden olduğunu duyurdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise yangından 10'u ağır olmak üzere toplam 44 kişinin etkilendiğini belirtti. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Diyarbakır'da 3 Ölü, 11 Yaralı

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, Çınar ilçesi Köksalan kırsal mahallesinde başlayan yangının ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alındığını ifade etti. Yangında 3 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 11 yaralının ise hastanelerde tedavi altında olduğunu belirtti. Vali Su, vefat edenlere Allah'tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diledi.Diyarbakır Ve Mardin'deki Anız Yangınında 5 Kişi Hayatını Kaybetti (2)

Mardin'de 2 Ölü, 18 Yaralı

Mardin'de ise yangın, Mazıdağı ilçesi Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahallelerine doğru ilerledi. Ancak ekiplerin yoğun çabaları sonucu yangın tamamen kontrol altına alındı. Bakan Yerlikaya, yangında Mardin'de 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 18 kişinin ise yaralandığını açıkladı. Yaralıların tedavileri hastanelerde devam ediyor.

Rüzgarın Etkisiyle Söke Kipaş Kağıt Fabrikası Yangını Yeniden Şiddetlendi Rüzgarın Etkisiyle Söke Kipaş Kağıt Fabrikası Yangını Yeniden Şiddetlendi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yangınla ilgili yaptığı açıklamada, Diyarbakır'ın Çınar ilçesinin Köksalan mahallesi ve Yazçiçeği köyü ile Mardin'in Mazıdağı ilçesi Yücebağ ve Yetkinler köyünde meydana gelen yangında 5 kişinin hayatını kaybettiğini, 10'u ağır olmak üzere 44 kişinin yangından etkilendiğini belirtti. Olay yerine 35 ambulans ve 7 UMKE Timi gönderildiğini söyledi.

Yangın sabah saatlerine kadar süren soğutma çalışmaları ile tamamen kontrol altına alındı. Ekiplerin geniş bir alanda yürüttükleri soğutma çalışmaları sona erdi. Yangının etkili olduğu alan drone ile görüntülendi ve soğutma çalışmalarına katılan helikopterin Göksu Barajı'ndan aldığı suyu yangın bölgesine taşıdığı görüldü.

Bu tür felaketlerin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması büyük önem taşıyor. Anız yangınlarının yol açtığı can kayıpları ve yaralanmalar, dikkatli ve bilinçli davranmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Yangında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Editör: Kader GÜL