Düden Şelalesi, Antalya, Türkiye'de bulunan ve Antalya'nın sembolik doğal güzelliklerinden biridir. Şehir merkezinin yaklaşık 10 km batısında yer alır ve Akdeniz'e akan Düden Nehri üzerinde bulunur. Şelale, Düden Nehri'nin iki farklı noktasında görülebilir.

Saklı Cenneti Soğanlı Vadisi Nerededir? Soğanlı Vadisi'ne Nasıl Gidilir? Saklı Cenneti Soğanlı Vadisi Nerededir? Soğanlı Vadisi'ne Nasıl Gidilir?

Birinci düden şelalesi, şehir merkezine daha yakın olan ve daha popüler olanıdır. Bu bölgedeki şelale, Düden Nehri'nin yer altına girdiği bir mağara sistemi olan "Üçkapılar"ın çıkış noktasındadır. Mağara sistemi, kayalık bir yüzeyden sızan suların oluşturduğu doğal bir güzelliktir. Şelalenin suyu 40 metre yükseklikten aşağıya dökülerek güzel bir manzara oluşturur.

İkinci düden şelalesi ise Lara Plajı'na yakın bir noktada bulunur. Bu bölgedeki şelale, bir uçurumdan aşağı dökülerek denize karışır. Bu şelalenin yüksekliği birinci düden şelalesine göre daha düşüktür, ancak yine de etkileyici bir manzara sunar.

Her iki düden şelalesi de yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği popüler turistik mekanlardır. Ziyaretçiler doğal güzellikleri görmek, fotoğraf çekmek ve piknik yapmak için bu bölgelere gelirler. Düden Şelalesi çevresinde düzenlenen parklar, yürüyüş alanları ve seyir terasları da ziyaretçilere rahat bir deneyim sunar.

Düden Şelalesi, Antalya'nın güzel doğal manzaralarından biri olup, yerli ve yabancı turistlerin doğayla iç içe keyifli zaman geçirebilecekleri bir noktadır.

Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden olan Antalya’da bulunan Düden Şelalesi, eşsiz doğal güzelliği, yeşilin ve mavinin birbirinden güzel tonları ile her yıl yerli ve yabancı yaklaşık 3 milyon kişiyi ağırlıyor. Antalya merkeze 10 kilometre uzaklıkta bulunan Düden Şelalesi hakkındaki ziyaret bilgilerine yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Antalya şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta Kepez İlçe sınırları içerisinde bulunan Düden Şelalesi, Düden Çayı boyunca iki kola ayrılır.

Antalya’ya yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta olan kolu Aşağı Düden, Varsak’a 1 kilometre uzaklıkta olan kolu ise Yukarı Düden Şelalesi olarak bilinir.

Bazı kaynaklarda, Büyük İskender’in bölgeden geçtiği esnada atlarına bu şelaleden su verdiği söylendiği için İskender Şelalesi olarak da geçmektedir. Ayrıca halk arasında Düdenbaşı Şelalesi diyenler de vardır.

Editör: Kader GÜL