E-Devlet, vatandaşlar için giderek artan bir öneme sahip olmaya devam ediyor. Kamu hizmetlerine erişimin kolaylaştığı farkındalığıyla, 2023'ün ilk altı ayında e-Devlet kullanıcı sayısı 63 milyon 330 bin 190 kişiye ulaştı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise bu sayı 59 milyon 589 bin 845 kişiydi. Bu durum, e-Devlet kullanıcılarında %6.3'lük büyük bir artışın yaşandığını gösteriyor. Kullanıcıların 30 milyonu kadın, 33 milyonu ise erkek vatandaşlardan oluşuyor.

E-Devlet, hızlı hizmet imkanı ile vatandaşlara 7/24 kesintisiz hizmet sunma avantajına sahip. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, e-Devlet kullanıcı istatistikleri hakkında yaptığı açıklamada, E-Devlet Kapısı'nın kamu kurumlarının sunduğu hizmetlere hızlı ve güvenli erişimi sağladığını vurguladı. Mobil uygulama ile hizmetlere her yerden erişimin mümkün hale geldiğini belirten Uraloğlu, vatandaşların e-Devlet sayesinde hizmetlere daha kolay ulaşabileceğini, bilgilere hızlı erişimin yanı sıra kırtasiye masraflarının azalması, yönetimde şeffaflık ve saydamlığın artması, zaman ve maliyet tasarrufunun sağlanması gibi avantajlar elde ettiğini ifade etti. Vatandaşlar, kamu hizmetlerine erişimin kolaylaştığının farkında ve e-Devlet'in önemi her geçen gün daha da artıyor.

2022 yılında yapılan iyileştirmeler ve yeni hizmetlerin devreye alınmasıyla E-Devlet Kapısı'nın kullanımında gözle görülür bir artış yaşandı. Uraloğlu, 2022'nin ilk altı ayında 59 milyon 589 bin 845 kişi e-Devlet kullanırken, 2023'ün ilk altı ayında ise bu sayının 63 milyon 330 bin 190'a yükseldiğini belirtti. Bu, e-Devlet kullanan vatandaş sayısının önceki yılın aynı dönemine göre %6.3 oranında arttığını gösteriyor.

Kargonuz Kaybolduysa Ne Yapmalısınız? Kargonuz Kaybolduysa Ne Yapmalısınız?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ayrıca, 1 milyon kullanıcının katıldığı bir ankette E-Devlet kapısına yönelik memnuniyet oranının %95.3'e ulaştığını da duyurdu. E-Devlet kullanıcılarının 30 milyon 12 bin 473'ünü kadınlar oluştururken, 33 milyon 317 bin 717'si erkeklerden oluşuyor. E-Devlet kapısında sunulan hizmet sayısı ise toplamda 7 bin 169'a ulaşmış durumda.

Tüm bu veriler, e-Devlet'in hızla büyüyen ve vatandaşlar arasında giderek yaygınlaşan bir platform olduğunu gösteriyor. Vatandaşlar, kamu hizmetlerine kolay ve güvenli bir şekilde erişmenin avantajlarından faydalanırken, e-Devlet kullanımının artarak devam edeceği öngörülüyor. Bu platformun, vatandaşların günlük yaşamlarını kolaylaştırmada ve kamu hizmetlerine erişimde önemli bir araç olarak devam edeceği açıkça görülmektedir.

Editör: Çetin KEYDAL