Milyonlarca araç sürücüsünü ilgilendiren yeni hizmet, trafik kazalarında tutulan kaza tespit tutanaklarını online hale getiriyor.

Trafik kazalarında tutulan, kaza tespit tutanakları artık e-Devlet üzerinden hazırlanabilecek. Sürücüler, kağıt tutanağa gerek kalmadan cep telefonlarıyla online tutanak oluşturabilecek. Hizmet şimdilik yalnızca iki aracın karıştığı kazaları kapsıyor.

Kaza tutanağı hizmetini kullanabilmek için e-Devlet hesabında iki aşamalı kimlik doğrulamanın aktif olması ve hizmetin kullanıldığı anda mobil cihazınızın konum servisinin açık olması gerekiyor. Trafik kazasına karışan iki sürücünün, Kaza Tutanağı hizmetine giriş yapması ve tutanak işlemleri butonuna tıklamasıyla işlem başlıyor.

Açılan ekranda isteğe bağlı olarak sürücülerden birisi “Yeni Tutanak Oluştur” seçeneğine, diğeri ise “Yeni Tutanağa Dahil Ol” seçeneğine tıklar. İki sürücü tarafından da tutanak oluşturmak için gerekli şartlar okunduktan sonra şartlar sağlanıyorsa, “Şartları Sağlıyorum” butonu tıklanır.

İki sürücünün de sürücü bilgilerinin görüntülenmesinin ardından sürücüler kazaya karıştıkları araçlarını seçer. Seçilen araca ait ruhsat ve sigorta bilgileri görüntülenerek devam edilir. Eğer araç sürücü üzerine kayıtlı değilse “Farklı Araç Ekle” butonuna tıklanır. Açılan ekranda araç ruhsat karekodu okutularak, ruhsata ilişkin ayrıntılar girilmiş olur.

İki sürücünün de kazaya ilişkin fotoğrafları yüklemesinin ardından kazaya ilişkin bir açıklama yazılır.

En Uygun Kargo Ücretini Bulmak İçin İpuçları ve Tavsiyeler En Uygun Kargo Ücretini Bulmak İçin İpuçları ve Tavsiyeler

Açılan ekranlar üzerinden sürücüler araçlarının ilk darbe aldığı noktayı seçer ve işleme devam edilir.

Tutanağa dahil olan sürücünün ekranında otomatik olarak bir karekod oluşur. Tutanağı oluşturan sürücünün ekranında ise karekod okuyucu açılır.

Tutanağı oluşturan sürücünün karekodu okutmasıyla kaza tutanakları eşleştirilir. Tutanağı oluşturan sürücünün telefonundan gerekli bilgilendirmelerin okunmasının ardından kaza anı görselleştirilir ve devam edilir. Bilgilerin kontrol edilmesinin ardından onayla butonuyla işlem tamamlanır.

Editör: Kader GÜL