2023-2024 eğitim yılıyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'nın duyurduğu takvime göre:

Okullar Ne Zaman Açılacak?: 2023-2024 eğitim yılı 11 Eylül 2023 Pazartesi günü başlayacaktır.

Tatil Dönemleri:

İlk ara tatil: 13-17 Kasım 2023
Yarıyıl tatili başlangıcı: 22 Ocak 2024 (Cuma)
İkinci dönem başlangıcı: 5 Şubat 2024
Bahar tatili: 8-12 Nisan 2024
Eğitim-öğretim yılının tamamlanması: 14 Haziran 2024
Okul Kıyafeti: Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin kıyafetleri konusunda serbest bir yaklaşım benimsemektedir. Okullarda kıyafet yönetmeliği devam ederken, bazı okullarda tek tip kıyafet uygulaması devam edebilir. Ancak MEB'in aldığı karara göre, okullarda önceden OKUL Aile Birliği tarafından belirlenen kıyafetler tercih edilecek ve velilere maddi yük getirmemek adına bu kıyafetlerde yıllık değişiklik yapılmayacaktır.

Ordu'nun ilk kadın İlçe Milli Eğitim Müdürü Kimdir? Öztürk Kimdir? Ordu'nun ilk kadın İlçe Milli Eğitim Müdürü Kimdir? Öztürk Kimdir?

Bu bilgiler, 2023-2024 eğitim yılına ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı'nın duyurduğu takvime ve okul kıyafeti politikalarına dayanmaktadır.

2023-2024 eğitim yılına dair heyecan dolu geri sayım başlamış durumda. Milyonlarca öğrenci, yaz tatilinin son günlerini yaşarken, Milli Eğitim Bakanlığı da yeni eğitim yılının takvimini duyurarak merakları gidermeye başladı. Öğrencilerin ve velilerin en çok sorduğu sorular arasında, "Okullar ne zaman açılacak?" ve "Okul kıyafeti zorunlu mu, serbest mi?" gibi konular yer alıyor.

Bu tarih, öğrencilerin yeniden sınıflarına dönüş yapacakları gün olarak işaret ediyor.

Eğitim yılının akışına dair diğer önemli tarihler de duyuruldu. İlk ara tatil, 13-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Yarıyıl tatili ise 22 Ocak 2024 Cuma günü başlayacak ve ikinci dönem 5 Şubat 2024'te başlayacak. Bahar dönemindeki ikinci ara tatil ise 8 ile 12 Nisan arasında olacak. Eğitim-öğretim yılı ise 14 Haziran 2024'te tamamlanacak.

Öte yandan, okul kıyafeti konusu da merak edilen bir başka konu. Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda serbest kıyafet yönetmeliğini sürdürecek. Ancak bazı okullarda tek tip kıyafet uygulaması devam edecek. MEB'in aldığı yeni bir karara göre ise, okullarda önceden OKUL Aile Birliği tarafından belirlenen kıyafetler tercih edilecek ve bu kıyafetlerde yıllık değişiklik yapılmayacak. Bu adım, velilere maddi külfetin azaltılması amacını taşıyor.

2023-2024 eğitim yılında öğrenciler, belirlenen takvime göre okullarına dönecekler. Okul kıyafeti konusunda ise serbestlik ve veli dostu yaklaşım devam edecek. Böylece, yeni eğitim yılı öğrenciler ve veliler için daha planlı ve bilinçli bir şekilde başlayacak.

Editör: Egemen KEYDAL