Türkiye'deki Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili önemli bilgiler içeriyor. Habere göre, EYT başvurularında prim borcu konusunda dikkatli olunması gerekiyor.

E-Devlet İle ÖSYM Sınav Tarihlerini Görüntüleme E-Devlet İle ÖSYM Sınav Tarihlerini Görüntüleme

Ayrıca, uzmanlar borç miktarının brüt asgari ücretin iki katını geçmediği durumlarda yeni bir emeklilik başvurusu yapmanın gerekli olmadığını belirtiyorlar. Eğer borç miktarı bu sınırı aşmıyorsa ve yine de yeni başvuru isteniyorsa, bu duruma itiraz edilebileceği ifade ediliyor.

Sosyal Sigortalar İşlemleri Yönetmeliği'ne göre, borç başvuru tarihinde görünmüyorsa ve sonradan ödeniyorsa ve bu borç brüt asgari ücretin iki katını geçmiyorsa, yeniden bir başvuru alınmayacak ve başvuru tarihi itibariyle bütün aylık ve ek ödemelere hak kazanılacak.

SGK Uzmanı Dilek Ete, bu durumda olan vatandaşların hak kaybına uğramamaları için dikkatli olmaları gerektiğini vurguluyor. Ayrıca, prim borcu olanların tekrar başvuru yapmalarına gerek olmadığını belirtiyor ve bu konuda vatandaşları uyarıyor.

SGK Uzmanı, prim borcunu ödemediği halde emeklilik aylığı almaya çalışanların ikramiye hakkının silineceğini ifade ediyor ve bu nedenle borcu olanların dikkatli olmalarını tavsiye ediyor.

Bu bilgiler, Türkiye'de emeklilik süreciyle ilgili önemli detayları içeriyor.

Editör: Kader GÜL