Banka Faizi Hesaplama Nasıl Yapılır? Banka Faizi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 3 Ocak tarihinde açıkladığı 2023 yılı enflasyon rakamlarıyla birlikte, memur ve emeklilerin maaş artış oranları da netlik kazandı. Bu önemli açıklama, ülkedeki emeklilerin ve çalışanların büyük bir merakla beklediği bir konuydu.

2023 yılı enflasyonu yüzde 64,77 olarak açıklandı ve bu, memur maaşlarına yüzde 49,25'lik bir artış getirdi. Ancak, işçi ve Bağkur emeklileri yüzde 37,57 oranında zam alacak. Hükümet, en düşük emekli aylığını artırmaya yönelik çalışmalarını tamamlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak olan bu çalışma, gelecek hafta Kabine toplantısında değerlendirilecek.

Memur ve Emekli Zamlarında Beklentilerin Ötesinde

TÜİK tarafından açıklanan yüzde 64,77'lik enflasyon rakamı, memur ve memur emeklisinin maaş artış oranını yüzde 49,25'e çıkardı. Ancak, işçi ve Bağkur emeklilerinin zam oranı yüzde 37,57'de kaldı. Bu durum, kamuoyunda birçok soru işaretine neden oldu ve beklentilerin ötesinde bir tartışma başladı.

Hükümetin İyileştirme Çalışmaları

Beklentiler ve tartışmalar üzerine harekete geçen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz koordinasyonunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Hazine ve Maliye bakanlıkları düzenleme için hazırlıklarını tamamladı. Bu çalışma, en düşük emekli aylığının yükseltilmesine odaklanan farklı senaryoları içermekte ve gelecek hafta yapılacak Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak.

Yüksek Beklentiler: En Düşük Emekli Aylığı

Mevcut durumda 7 bin 500 lira olarak belirlenen en düşük emekli aylığı, artırılması için çeşitli senaryolarla ele alınıyor. Bu önemli konu, kamuoyuyla paylaşılacak ve yasalaşması için Meclis'e sevk edilecek.

Neden Zam Farkı Oluştu?

Memur ve memur emeklileri sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkına hak kazanıyor. Toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklileri yüzde 15 zam alacak. Buna ek olarak önceki 6 aydan yüzde 29,78'lik enflasyon farkına hak kazandılar. Bu da kümülatif olarak yüzde 49,25 zam anlamına geliyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise 6 ayda bir oluşan enflasyon kadar zam alıyor. Son 6 aydaki enflasyon yüzde 37,57 olduğu için işçi ve esnaf emeklilerinin zam oranı bu seviyede kaldı.

Emekliye ek zam sürecinde yaşanan bu gelişmeleri yakından takip etmek, maaşlarını etkileyebilecek önemli bir faktördür. Kamuoyunu bilgilendirmek adına geliştirilen bu çalışma, konunun detaylı bir analizini sunmaktadır.

Editör: Kader GÜL