Oyun alışverişlerinin bir numaralı adresi oyunfor’un açıkladığı verilere göre 2023'ün Mayıs ayında oyun satışları geçen yılın aynı ayına göre düşüş gösterdi.

Uluslararası 85’i aşkın oyun firmasının Türkiye yetkili satıcısı olan dijital oyun mağazası oyunfor’un yayınladığı verilere göre, 2023 Mayıs ayında oyun alışverişlerindeki düşüş devam etti. 2023 Nisan ayına göre %6’lık bir gerileme yaşanırken, 2022 yılı Mayıs ayına göre de %2’lik bir düşüş gözlemlendi. 2022 yılı ile beraber artışa geçen oyun alışverişleri 2023 Ocak ayında artış trendini korurken, 2023 Şubat ayında enflasyonla birlikte yaşanan negatif yöndeki ivme oyun alışverişlerini olumsuz yönde etkilemeye başlamıştı.

Mayıs ayında oyuncuların en çok ilgi gösterdiği oyun CS:GO oldu. Son iki yıldır, ilk defa en çok oynanan oyunlarda mobil oyunlardan sadece üç oyun yer alabildi ve mayıs ayı mobil oyunların en düşük satış yaptığı ay oldu.

En çok oyun içi satış yapılan 10 oyun

1.      CS:GO

2.      Valorant

3.      Call of Duty: Warzone 2.0

4.      League of Legends

5.      Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege

6.      PUBG Mobile

7.      Knight Online

8.      Metin 2

9.      Garena Free Fire

10.    Roblox

Milyonlarca Oyunsever İçin Ücretsiz Cennet: Ücretsiz Oyunların Dünyası Milyonlarca Oyunsever İçin Ücretsiz Cennet: Ücretsiz Oyunların Dünyası

İllere göre dağılım

Oyun alışverişlerinde, Mays ayında en çok alışveriş İstanbul’dan yapıldı. İstanbul’u, Antalya, Ankara, İzmir ve Bursa takip etti.

Yaş aralığına göre dağılım

Mayıs ayında toplam oyun alışverişlerinin önemli bir kısmı 30 yaşın üzerindeki oyuncular tarafından yapıldı.

Editör: Egemen KEYDAL