Hatay'da Zeytin Hasadı Başladı: Depremin Yerle Bir Ettiği 11 İçin 11 Zeytin Fidanı

Hatay, depremin ardından zeytin hasadına başladı. Altınözü Belediyesi'nin düzenlediği Zeytin, Zeytinyağı ve Gastronomi Festivali bu yıl özel bir anlam taşıdı. Yenişehir Mahallesi'nde temsili zeytin hasadı gerçekleştirildi ve asrın felaketinin etkilediği 11 il için 11 zeytin fidanı dikildi.

Doğa Tatilleri İçin En İyi Kamp Alanları Doğa Tatilleri İçin En İyi Kamp Alanları

Hasat etkinliğine Altınözü Kaymakamı Mehmet Sert, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, çiftçiler ve bölge halkı katıldı. Başkan Sarı, bölgenin eşsiz zeytin türlerine dikkat çekerek, "Altınözü'nün zeytini ve zeytinyağını tanıtmak için böyle bir program düzenledik. 7 milyon zeytin ağacını içinde barındıran bir coğrafyada yaşıyoruz. Kalite iyiyken bu yıla kıyasla zayıf bir hasat dönemi geçiriyoruz." dedi.

Çiftçiler, bu yıl zeytin hasadının geçen yıla göre daha düşük olduğunu belirttiler. Ancak gelecek yıla daha verimli bir sezon bekliyorlar.

Hatay'da gerçekleşen bu etkinlik, bölgedeki dayanışmayı ve geleneksel zeytin tarımını vurguluyor. Zeytin hasadı etkinliği, depremin etkilediği bölgelerin yeniden ayağa kalkma sürecine dikkat çekiyor ve bu toprakların bereketini kutluyor.

Editör: Seniha BESLER