Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel arasındaki görüşme, gündemde büyük yankı uyandırdı. Özel'in, görüşmede Osman Kavala ve Gezi Parkı davasından tutuklu bulunanların durumunu gündeme getireceği iddia ediliyor. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, görüşmeye damga vuracak dosyayı köşesine taşıdı.

Görüşme, 02 Mayıs 2024 tarihinde, saat 16.00'da gerçekleşecek. Gözler bu toplantıya çevrilmişken, Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Özel’in Gezi Parkı davasından tutuklu bulunanların durumunu gündeme getireceğini yazdı.

Selvi, "Erdoğan-Özel Görüşmesine Damga Vuracak Kavala Dosyası" başlıklı yazısında, Gezi davasını esastan etkileyecek olan hukuki itirazı maddeler halinde şöyle aktardı:

  1. Gezi Davası ve Hukuki İtirazlar: Gezi davasında ceza verilmesine esas teşkil eden ve ortadan kaldırılmak istendiği iddia edilen Türkiye Cumhuriyeti hükümetinden kastedilen “Başbakan” ve “Bakanlar Kurulu”dur.

  2. Referandum ve Hükümet Sistemi Değişikliği: 17 Nisan 2017 tarihli referandumla “Başbakan”lık müessesesi ve “Bakanlar Kurulu” ortadan kaldırılmıştır.

    Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, BM Kadın Birimi İcra Direktörü Bahous'u Kabul Etti Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, BM Kadın Birimi İcra Direktörü Bahous'u Kabul Etti
  3. Yeni Yürütme Sistemi ve Mahkumiyetler: Mahkeme, mağduru lağvedilmiş, ilga edilmiş hükümeti ortadan kaldırma suçundan dolayı mahkûmiyet vermiştir. Yeni sistemde yürütme gücü Cumhurbaşkanı tarafından kullanılmaktadır. Yeni hükümet sisteminde yürütme gücü Bakanlar Kurulu tarafından değil, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi tarafından kullanılmaktadır. Başbakan ve Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içinde yaşatılmamaktadır.

  4. Suçun Mağduru Olarak Dosyada Yer Alanlar: Ayrıca suçun mağduru olarak dosyada Başbakan ve Bakanlar Kurulu üyeleri yer almıştır. Ancak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yer almamıştır.

  5. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ve Yargı Kararları: O sistem kaldırıldığı için Cumhurbaşkanı Erdoğan, üçüncü kez değil, ikinci kez cumhurbaşkanı adayı oldu. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığına yapılan itirazı tam da bu nedenle reddetti.

  6. Yeni Gelişmeler ve Deliller: Suçun mağduru olan hükümet, yasa ve Anayasa’dan çıkarılmıştır. Ortada mağduru olmayan bir suç kalmıştır. Mağduru olmayan suç olmaz. Bunlar sanık-hükümlü lehine gelişmelerdir. Daha önceki yargılamalarda ele alınmayan yeni delil mahiyetindedir.

Gezi Davası Tutukluları ve Ceza Durumları

Gezi davasından dolayı Osman Kavala, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater ve Mine Özerden hapis cezaları Yargıtay tarafından onandığı için halen cezaevinde bulunuyorlar.

Osman Kavala ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, diğer sanıklar ise 18’er yıl hapis cezası aldılar.

Gezi Davası Mağdurları

 Gezi tutuklularının darbe suçundan ceza aldığı dosyada suçun mağduru olarak şu isimler yer alıyordu: Ali Babacan, Bekir Bozdağ, Beşir Atalay, Binali Yıldırım, Bülent Arınç, Cevdet Yılmaz, Egemen Bağış, Emrullah İşler, Erdoğan Bayraktar, Faruk Çelik, Fatma Şahin, Hayati Yazıcı, İsmet Yılmaz, Mehmet Müezzinoğlu, Mehmet Şimşek, Mehmet Mehdi Eker, Mehmet Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Nabi Avcı, Nihat Ergün, Ömer Çelik, Recep Tayyip Erdoğan, Sadullah Ergin, Suat Kılıç, Taner Yıldız, Veysel Eroğlu.

Bu gelişmeler ışığında, Erdoğan-Özel görüşmesinin, Türkiye'nin geleceği ve siyasi atmosferi açısından önemli olduğu değerlendirilmektedir. Görüşme sonrası yapılacak açıklamalar ve alınacak kararlar, ülke gündemini etkileyecek ve yakından takip edilecektir.