16 Mart'ta Darıca ilçesi Osmangazi Mahallesi'nde yaşanan üzücü olayda, genç bir kadın olan Gülhan Esen, sabah saatlerinde işe gitmek için evinden çıktıktan sonra arabasında pusuya düşen bir saldırgan tarafından tabancayla vurularak öldürüldü. Esen, kanlar içinde yerde kaldıktan sonra saldırgan tarafından tekmeleldi ve olay yerinden kaçıldı. Acil servise kaldırılan genç kadın, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Zanlının Kimliği Belirlendi

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro dedektifleri, geniş kapsamlı bir soruşturma başlattı. Binlerce saatlik güvenlik kamera kaydını inceleyerek, saldırganın kimliğini tespit etti. Gülhan Esen'in katili, eski sevgilisi olduğu belirlenen M.T. (28) olarak ortaya çıktı.

Takıntılı Eski Sevgili

Gülhan Esen'in katili olan M.T'nin, cinayetten önce genç kadını sürekli takip ettiği ve zaman zaman rahatsız ettiği tespit edildi. Gülhan'ın da bu nedenle M.T'den şikayetçi olduğu belirlendi. 7 ay önce evlenen Gülhan'ın öldürülmesiyle ilgili olarak başlatılan soruşturma, bu takıntılı ilişkinin trajik sonucunu açığa çıkardı.

Kaçış ve Yakalanma

Katil M.T., cinayetin ardından yakalanmamak için günlerce sokaklarda dolaştı. Kocaeli polisi, zanlının birçok güvenlik kamerası kaydına yakalandığını belirtti. M.T'nin, toplu taşıma araçlarına binmekten kaçındığı ve otelde konaklayamadığı için sokaklarda dolaşarak kaçtığı öğrenildi. Ancak sonunda Sultanbeyli'de yapılan operasyonla yakalandı.

Pençe-Kilit Operasyonu'nda Şehit Verilen İstihkam Astsubay için Milli Yas Pençe-Kilit Operasyonu'nda Şehit Verilen İstihkam Astsubay için Milli Yas

Yürüyerek Kaçış

Kalacak yeri olmayan M.T., kamera görüntülerine yakalanmamak için marketten yiyecek bile almadığı ortaya çıktı. Ayrıca, havanın soğuk olduğu günlerde dahi "üşümeme" stratejisiyle sokaklarda yürüdüğü belirlendi. Sürekli yer değiştirerek güvenlik kameralarına yakalanmamaya çalışan zanlının, birkaç kez ayakkabı çaldığı ve üzerini değiştirerek kimliğini gizlemeye çalıştığı tespit edildi.

Adli Süreç

M.T., Kocaeli Emniyet Müdürlüğü tarafından yakalandıktan sonra adli makamlara sevk edildi. Emniyetteki işlemlerin ardından Gebze Adliyesi'ne sevk edilen zanlının, adalet önünde hesap vermesi bekleniyor.

Bu olay, takıntılı ilişkilerin ne denli tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini gözler önüne seriyor. Toplumda kadına yönelik şiddetin önlenmesi için daha etkin tedbirler alınması gerekliliği bir kez daha ortaya çıkıyor.

Editör: Çetin KEYDAL