Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), vatandaşların emeklilik süreçlerini daha etkili bir şekilde planlayarak hesaplamalarına yardımcı olmak amacıyla önemli bir işe imza attı.

SGK Emeklilik Hesaplama Aracı: Yaşınızı ve Prim Gün Sayısını Öğrenin

SGK sitesi üzerinden yayınlanan sistem, vatandaşlara emeklilik yaşlarını belirleme, gerekli prim gün sayısını öğrenme imkânı veriyor. Bu hesaplama aracı, bireylerin ne zaman emeklilik haklarına sahip olabileceklerini daha ayrıntılı bir şekilde anlamalarını sağlıyor.

Erken Emeklilik: İş Hayatından Erken Ayrılmayı Planlayanlar için Çekici Bir Seçenek

Bu koşullar, emeklilik yaşını beklemek istemeyen veya iş hayatından erken ayrılmayı planlayan bireylere daha fazla yaşam esnekliği ve özgürlük sağlıyor.

Emeklilik Şartları ve Hesaplama

8 Eylül 1999 öncesi işe girişi yapılan kadınlar için 5 bin prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi, erkekler için ise 5 bin prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi gerekiyor. Bu kriterlere uygun olan vatandaşlar, yaşlarına bakılmaksızın emeklilik hakkı elde ederler.

EYT Emeklilik Şartları

Kadınlarda emeklilik yaşı ve prim gün sayısı hesaplaması dahilinde 1999 yılından önce sigorta girişi bulunanlarda emeklilik yaşı 56 olarak belirlenmiştir. 3600 günle emeklilik şartları kapsamında 1999 yılından önce sigorta girişi bulunan kişilerde 3600 gün prim ödeme şartı, 15 yılı SGK hizmet şartı ve 58 yaş şartı bulunuyor.

Tavuk Suyuna Çorba Tarifi Tavuk Suyuna Çorba Tarifi

9 Eylül 1999 - Nisan 2008 yılları arasında ilk defa sigortalı olan kişilerin kriterleri ise daha farklı olarak belirlenir. Bu tarihler arasında ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayan kadın ve erkekler için 25 yıl sigortalılık şartı önem taşıyor.

Meslek ve Emeklilik Yaşları Hesaplama

Kadınlar ve erkeklerin emeklilik yaşları hesaplamasında, kişilerin hangi mesleği yaptıkları da önemlidir. Örneğin, kolluk kuvvetleri biriminde çalışan kişiler daha erken yaşlarda emekliliği hak ederler. Farklı olarak, bedensel yıpranmaya yol açan bazı endüstriyel iş alanlarında çalışan bireyler ise kanunlara göre daha erken emekli olmayı hak ederler.

Emeklilik Engeli ve Borçlanma

Prim şartını taşıyan fakat sigortalılık süresini doldurmayanlar kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 bitince emeklilik hakkı kazanacak. Prim günü dolmayan kadınlar doğum borçlanması, erkekler ise askerlik borçlanması yaparak bu sayede eksik günlerini tamamlayabilirler.

Editör: Kader GÜL