Google bir içeriği kullanıcıya fayda sağlayacak içerik olarak görüyorsa, ilgili içeriği sunan siteye featured snippet alanında yer verebilir.

Featured Snippet Nedir?

Featured Snipped, arama sonuçlarında öne çıkan snippet anlamına gelir. Bir kullanıcı Google’da bir arama yaptığında, arama sonuçları sayfasının en üstünde özel bir snippet sonucu görebilir. Bu özellikli snippet, bir web sayfasından elde edilen cevabın bir özetini içermektedir. Ayrıca bu sonuç, sayfa başlığını ve URL’i de içermektedir. İçeriğin üst kısmında ve sonunda örnek bir featured snippet ekran görüntüsünü paylaştım.

Featured Snippet (Öne Çıkan Snippet’ler) Nasıl Yapılır?

Eğer gerçekten web sitenizde yer alan içerikleri öne çıkan snippetlar için optimize ederseniz sıfırıncı sırada siz de yer alabilirsiniz. Şimdiden söylemek istiyorum. Bunu başarmak kolay değil ama imkansızda değil. Ne mi yapmalıyız? Hazır mısınız?

Ziyaretçileriniz Ne Tür Sorular Soruyor? Biliyor musunuz?

Eğer bilmiyorsanız bunu mutlaka araştırmalı ve öğrenmelisiniz? Benim sektörüm için “SEO Nedir?” “SEO Nasıl Yapılır?” “DeepLink Nedir?” “Backlink Nedir?” “Backlink Nasıl Yapılır?”

Hedef kitlenin nasıl arama yaptığını öğrenmek mi istiyorsun? Bunun için hemen google arama kutusuna kendi sektörünle alakalı bir kelime yaz ve öğrenmeye başla. Aynı benim aşağıda yer alan ekran görüntüsünde yaptığım gibi;

Ayrıca ingilizce içeriğe sahip siteler içinde muhteşem bir kaynak paylaşmak istiyorum. Türkçeye çevirip bu kelimelerden yola çıkabilirsiniz.

Samsung Galaxy S24 FE'nin Tasarımı Ortaya Çıktı: İşte Beklenen Özellikler Samsung Galaxy S24 FE'nin Tasarımı Ortaya Çıktı: İşte Beklenen Özellikler

En İyi Cevabı Vermeye Odaklanın

Oluşturduğunuz içeriklerde en iyi cevabı veren siz olmalısınız. Google bunu hissettiği an sizi ödüllendirecektir. Videolar, infografikler ve ekran görüntüleri kullanın. Derinlemesine analizler gerçekleştirin ve soruları en ince ayrıntıya kadar ele alın.

Öne Çıkan Snippet’lar Neden Önemli?

  • “0” Pozisyonunda Yerinizi Alın:  İçeriğiniz, tüm organik arama sonuçlarının en üstünde yer alacak.
  • Potansiyel Organik Trafiğiz Artsın: “0” konumunda görünmeniz diğer kelimelerinize de katkı sağlayacağı için organik trafiğinizi artırırsınız.
  • Markanız İçin Güven Sinyali:  Öne çıkan snippet’lar Google tarafından seçildiğinden dolayı markanız için güven sinyali sağlar. Güvenilir olarak görülen sitelerde hem trafik hem de dönüşüm artar.
  • Görünürlük:  SERP’lerin en üstünde olmak daha fazla görünürlülüğe sebep olur.

Featured Snippet Nasıl Bulunur?

Bu tür sonuçları bulmak için SemRush ve Ahrefs araçlarını kullanabilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde bu içeriği güncelleyecek bu araçlarla öne çıkan snippet bulma sürecini ekran görüntüleriyle anlatacağım.

Google, kullanıcı davranışına ve kullanıcı deneyimine odaklandığı için, öne çıkan snippet’ler her geçen gün daha çok önem kazanacaktır. Hemen hemen her platformda yer snippet’ler, günümüzün pek çok içerik sorununun cevabu niteliğinde olmuştur.

Öne çıkan snippetlar 1. sıradan çok daha önemlidir. Bu konumlarda yer alan web sayfaları 1. sıraya göre daha çok trafik alacaktır.

Editör: Çetin KEYDAL