Kur'an'ın 113. suresi olan Felak Suresi, müslümanlar için manevi koruma ve güvence sağlayan önemli bir suredir. Bu sure, kötülüklerden korunma, manevi şifa ve Allah'a sığınma konusunda rehberlik eder. Felak Suresi, özellikle zor zamanlarda insanların manevi güç ve dayanışma bulmalarına yardımcı olur.

Felak Suresinin Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Felak Suresi'nin Türkçe Okunuşu ve Anlamı: "De ki: 'Sığınırım o sabahın Rabbine, O sabahın şerrinden, Karanlığı çöktüğü zaman gecenin şerrinden, Bir şey yarattığı zaman sihirbazların şerrinden ve Bir de hased ettiği zaman hasetçinin şerrinden." Bu surede, Allah'a sığınılması gereken çeşitli kötülükler ve tehlikeler sıralanmaktadır. İnsanın, sabahın Rabbine sığınarak, karanlığın ve kötülüklerin şerrinden korunması gerektiği vurgulanmaktadır.Felak Suresi (1)

Felak Suresi Arapça Okunuşu ve Diyanet Meali

Felak Suresi Arapça Okunuşu ve Diyanet Meali: "Kul eûzü birabbil felak. Min şerri mâ halak. Ve min şerri gâsikin izâ vekab. Ve min şerrinneffâsâti fil ukad. Ve min şerri hâsidin izâ hased." Diyanet Meali'nde ise şu şekilde tercüme edilir: "De ki: 'Sığınırım o sabahın Rabbine, O sabahın şerrinden, Karanlığı çöktüğü zaman gecenin şerrinden, Bir şey yarattığı zaman sihirbazların şerrinden ve Bir de hased ettiği zaman hasetçinin şerrinden."

Vekaletle Kurban Kesim Bedeli Açıklandı Vekaletle Kurban Kesim Bedeli Açıklandı

Felak Suresinin Fazileti

Felak Suresi'nin fazileti, kötülüklerden korunmak ve Allah'a sığınma gerekliliğini hatırlatmasıdır. Bu sureyi okuyan ve anlayan kişi, Allah'a olan güvenini pekiştirir ve kötülüklerden korunmak için O'na sığınır. Felak Suresi, müslümanlar için manevi bir kalkan görevi görür. Bu sureyi düzenli olarak okuyan kişi, hem fiziksel hem de manevi tehlikelerden korunmak için Allah'a yönelme ve O'na sığınma bilincini güçlendirir.

Felak Suresinin Öğretileri ve Uygulamaları

Felak Suresi'nin öğretileri arasında, insanın her türlü kötülükten korunmak için Allah'a sığınma gerekliliği bulunur. Bu sureyi okuyarak ve anlayarak, müslümanlar kötülüklerden korunmak için Allah'a yönelme ve O'na sığınma bilincini güçlendirirler.

Felak ve Nas Sureleri Ne İçin, Ne Zaman, Neden ve Nasıl Okunur?

Cinler gözle görünmezler ama varlıkları kabul edilmektedir. Bu türden varlığı evinde ya da yakınında olmasından korkan ve şerrinden muhafaza kişiler hem Felak hem de Nas surelerini sesli bir şekilde okumalıdır. Korku ve kaygı anlarında okunduğu takdirde kişilerin çok daha huzurlu olmasını sağlayan, tesirli surelerdir. Geceleri çöp kovalarının yanından geçerken, ıssız alanlarda ve banyolarda da okunabilir. Felak - Nas sureleri insanları görünen - görünmeyen tüm tehlikelerden korur.

Bu sureleri düzenli olarak okuyan ve anlayan kişiler Allah'ın inayetine sığınmış olur. Allah, kullarını cinlerden ve şeytan korumaktadır. Her besmele çektiğimizde ''kovulmuş şeytanın şerrinden'' Allah'a sığınırız. Felak ve Nas sureleri ise bizi cin musallatından korur. Aynı zamanda ''düğümlere üfleyenlerden'' yani İslam'ın kesinlikle yasakladığı büyüye karşı da manevi itikadımızı yüksek tutar.