İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki Kemal Advan Hastanesi'nde İnsanlık Dramı

İşgal altındaki bölgede faaliyet gösteren İsrail güçleri, hastanede kalan 90 Filistinliyi iş makineleriyle ezerek alıkoymuş ve ardından geri çekilmiştir.

Hastane Tahrip Edildi ve 90 Kişi Alıkoyma Operasyonu

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee'nin yaptığı yazılı açıklamaya göre, askerler Beyt Lahiya'da yer alan Kemal Advan Hastanesi'nden çekilirken, hastanede bulunan 90 kişiyi alıkoyarak çekilmiştir. Operasyonun temel gerekçesi, hastanede silah, gizli belge ve iletişim cihazları bulunduğu iddiasıdır.

Filistin Sağlık Bakanı'nın Çağrısı: Uluslararası Soruşturma Açılmalı

Gazze Sağlık Müdürü Munir el-Berş, hastaneden çekilen İsrail güçlerinin geride büyük bir insanlık felaketi bıraktığını belirtti. İsrail'in aşırı soğuk hava koşullarında yaralıları zorla çıkarttığı ve sağlık personeline saldırdığına dair çeşitli iddialar ortaya atılmıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayşe Ateş'i Kabul Etti Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayşe Ateş'i Kabul Etti

Filistin Sağlık Bakanı Mey Keyle, uluslararası topluma çağrı yaparak, İsrail ordusunun Kemal Advan Hastanesi'nde gerçekleştirdiği operasyonun biran önce uluslararası bir soruşturmaya tabi tutulması gerektiğini vurgulamıştır.

Tanıklıklar, İsrail Güçlerinin İnsan Hakları İhlallerini Gösteriyor

Filistin Sağlık Bakanı Mey Keyle, yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin iş makineleriyle hastane avlusundaki çadırları ezip, yaralı ve yerinden edilmiş sivillerin yaşamına son verdiği iddialarına dikkat çekti. Keyle, vatandaşlar ve sağlık çalışanlarından gelen bilgilerin, İsrail'in Filistinlileri diri diri hastane avlusuna gömdüğünü gösterdiğini ifade etti.

Uluslararası Toplumdan Beklenti

Gazze'deki bu trajik olay, uluslararası toplumun dikkatini çekmiş ve Filistin Sağlık Bakanlığı'nın çağrısı üzerine uluslararası bir soruşturma talebi ortaya çıkmıştır. Filistinli yetkililer, bu olayın insan hakları ihlalleriyle dolu olduğunu ve sorumluların adalet önüne çıkarılması gerektiğini belirtmiştir.

İsrail'in Kemal Advan Hastanesi'nde gerçekleştirdiği operasyon, uluslararası arenada geniş yankı uyandırmış ve Filistin-İsrail çatışmasının insanlık dramını bir kez daha gözler önüne sermiştir. Uluslararası toplumdan beklenti, bu tür olayların bir daha yaşanmaması için gerekli adımları atmak ve insan hakları ihlallerini önlemek yönündedir.

Editör: Kader GÜL