Kamu ve özel sektörde staj yapma şansı sunan bu program, 415 bin başvuruyla dikkat çekiyor. Başvuruların ardından stajyer havuzu işverenlerin erişimine açıldı ve işverenler aradıkları niteliklere sahip gençlere staj teklifi sundu. Gençler de istedikleri teklifi kabul ederek staja başlayabiliyor.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Salim Atay, programın gençlere sağladığı imkanları anlattı. Programın yenilikçi bir yaklaşıma sahip olduğunu vurgulayan Atay, Türkiye'nin her yerinden fırsat eşitliği çerçevesinde erişilebilirlik ilkesi doğrultusunda şeffaf ve liyakati önceleyen bir sistem kurduklarını belirtti.

Atay, programın duyurularının belirli tarihlerde yapıldığını ve başvuruların alındığını aktardı. Geçen yıl 179 bin staj imkanı sunduklarını söyleyen Atay, bu yıl bu sayıyı 200 binin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Programın en önemli özelliklerinden birinin, öğrencilerin demografik bilgilerinin kurumlar veya şirketler tarafından görülememesi olduğunu vurgulayan Atay, önemli olanın öğrencilerin sahip oldukları yetkinlikler ve beceri setleri olduğunu belirtti.

Ulusal Staj Programı, 2020 yılında Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi'nin koordinasyonunda başlatıldı. Gençler bu program sayesinde kamu veya özel sektörde staj yapabiliyorlar. Öğrencilerin başvuruları büyük bir titizlikle değerlendirilirken, yapay zeka da kullanıldı. Öğrencilerin akademik, mesleki, sanatsal, sosyal ve sportif yeterlilik puanları hesaplanarak aday profilleri oluşturuldu.

MG Mayıs Ayında Özel Kampanya Duyurdu: İşte Detaylar! MG Mayıs Ayında Özel Kampanya Duyurdu: İşte Detaylar!

Stajyer havuzu işverenlerin erişimine açıldı ve işverenler aradıkları niteliklere sahip gençlere staj teklifi sundu. Bu sayede, gençler kendilerine gelen teklifler arasından seçim yaparak, staja başlayabilecekler. Program aynı zamanda gençlerin istihdamına da katkı sağlıyor.

Ulusal Staj Programı, gençlerin kariyerlerine başlamaları ve iş dünyasını yakından tanımaları için büyük bir fırsat sunuyor. Programın başarılı bir şekilde devam etmesi ve gençlerin geleceğe daha hazırlıklı adım atmaları için çalışmaların sürdürülmesi önem taşıyor.