Filipinler’deki Kanlaon Yanardağı’nda patlama Filipinler’deki Kanlaon Yanardağı’nda patlama

Guatemala'da gerçekleşen devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turunda, oyların yüzde 59'unu alarak zafer kazanan sol görüşlü Bernardo Arevalo, ülkenin yeni devlet başkanı olarak ilan edildi. Orta Amerika ülkesi Guatemala'nın devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oyların yüzde 95'i sayıldıktan sonra Arevalo'nun galibiyeti kesinleşti. Rakibi eski first lady Sandra Torres'i yüzde 59 oy oranıyla geride bırakan Arevalo, halkın büyük destek ve güvenini kazanarak seçimi önde tamamladı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Bernardo Arevalo, yaptığı ilk açıklamada Guatemala halkının güçlü bir şekilde iradesini ifade ettiğini ve yolsuzluğun son bulması gerektiğini vurguladı. Arevalo, ülkenin geleceği için umudun yeniden canlandığını ifade ederek, seçim zaferini kutlayan halka teşekkür etti. Eski Devlet Başkanı Alejandro Giammattei'nin tebrik telefonu aldığını ve geçiş planı konusunda anlaştıklarını belirten Arevalo, ülkenin daha adil ve şeffaf bir yönetim için birlikte çalışacaklarını söyledi.

Bernardo Arevalo'nun destekçileri, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından coşkuyla sokaklara döküldü. Kutlama yürüyüşleri düzenleyen Guatemalalılar, Arevalo'nun zaferini sevinçle karşıladı. Arevalo'nun seçim vaatleri arasında yer alan suç ve yolsuzlukla mücadele, ülkedeki yoksulluğun ve eşitsizliğin azaltılması, adalet sisteminin güçlendirilmesi gibi meseleler, halkın umutlarını artırdı. Eski dönemde yaşanan yolsuzluk skandalları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar ise Arevalo'nun yönetiminde değişim bekleyen konular arasında yer alıyor.

Editör: Çetin KEYDAL