Dünya, son yılların en güçlü jeomanyetik fırtınasıyla sarsıldı. Özellikle Kuzey Amerika'yı etkileyen bu fırtına, Türkiye dahil olmak üzere kutup ışıklarının izlenmesine olanak tanıyabilir. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi tarafından yapılan bildiriye göre, bu fırtınanın elektronik cihazlarda problemlere neden olma potansiyeli oldukça yüksek.

Bayram Tatilindeki Kazaların Vahim Sonuçları ile İlgili Sağlık Bakanı'ndan Açıklama Geldi Bayram Tatilindeki Kazaların Vahim Sonuçları ile İlgili Sağlık Bakanı'ndan Açıklama Geldi

Jeomanyetik fırtınaları takip eden bilim insanları, bu olayın ardından gezegeni bir Güneş fırtınasının vurabileceğini öngörmüştü. Ancak bu denli güçlü bir fırtınayla karşılaşılacağı tahmin edilemedi. Analizler, fırtınanın aslında son 6 yılın en güçlü örneği olduğunu gösteriyor.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), Güneş'te yaşanan patlama hakkında bir bildiri yayınladı. Bildiride, jeomanyetik fırtınanın elektronik araçlarda problemlere yol açabileceği uyarısında bulunuldu. GPS'lerde sıkıntı çıkabileceği eklendi. Bu tür fırtınalar genellikle Dünya'ya Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların atmosferle etkileşime girmesi sonucu oluşur ve manyetik fırtınaları tetikleyebilir.

Güneş'in Fırtına Döngüsü

Güneş her 11 yılda bir, sakin veya fırtınalı geçen bir döngüsünü tamamlar ve yeni bir döngüyü başlatır. 2019'da 25. döngüsüne giren Güneş'in patlamalarının birkaç yıl içinde giderek artması ve zirve noktasına ulaşması bekleniyor. Güneş, şu anda hareketli bir evrede olduğundan, bu tür olayların artması muhtemeldir.

Güneş Fırtınası Nedir?

Güneş'teki patlamaların uzaya büyük kütleli plazmalar savurmasına taçküre kütle atımı (CME) adı verilir. Bu plazmalar, Dünya'nın manyetik alanıyla etkileşime girip, manyotesferde geçici bozulmalara yol açtığında Güneş fırtınası olarak adlandırılır. CME'ler genellikle çevrelerine göre nispeten soğuk olduğu için karanlık görünen Güneş lekelerinde ortaya çıkar.