Sağanak Yağmurun Getirdiği Felaket

Zonguldak, 9 Aralık 2023 tarihinde şiddetli sağanak yağışın yol açtığı heyelan felaketiyle sarsıldı. Asma Mahallesi Tulumba Üstü Sokak'ta yaşanan olayda, bir ev toprak altında kayboldu.

Hastalığıyla Mücadele 46 Köyde Giriş-Çıkışlar Kapatıldı! Hastalığıyla Mücadele 46 Köyde Giriş-Çıkışlar Kapatıldı!

İlk belirlemelere göre anne ve oğul, enkaz altında kaldı, ve 21 kurtarma personeli yaralandı.

İlk Heyelan: Anne ve Oğulu Toprak Altında Bıraktı

Olay, akşam saatlerinde meydana geldi. Perihan Çakar'a ait ev, şiddetli yağış nedeniyle gelen heyelanın etkisiyle toprak ve kaya parçalarının altında kalarak yıkıldı. Çevre sakinleri durumu hemen 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bildirdi. Sağlık, polis ve AFAD ekipleri hızla olay yerine sevk edildi.

Kayıp İki Kişi İçin Arama Kurtarma Çalışmaları

Heyelan sonucunda kaybolan anne Perihan Çakar ve oğlu Sait Çakar'a ulaşılamadı. Ekipler, çevredeki vatandaşlardan gelen bilgilerle ikinci bir felaketin yaşanmaması adına hemen harekete geçti. Toprak altında kalan 21 personelin hastaneye kaldırılmasının ardından, arama-kurtarma çalışmaları hızla devam etmektedir.

İkinci Heyelan: Kurtarma Ekipleri de Tehlike Altında

Arama-kurtarma ekipleri, ilk heyelanın yaşandığı bölgede çalışmalarını sürdürürken, maalesef ikinci bir heyelan meydana geldi. Bu felaketle birlikte kurtarma ekipleri de toprak altında kalarak tehlikeye düştü. Olayın büyüklüğü üzerine bölgeye ambulanslar, arama-kurtarma ekipleri ve Türkiye Taşkömürü Kurumu'ndan maden işçileri sevk edildi.

21 Personel Yaralandı, 2 Vatandaş Hala Kayıp

AFAD'ın yaptığı açıklamaya göre, yaşanan felakette 21 personel yaralandı ve hemen hastaneye sevk edildi. Anne ve oğul için başlatılan kurtarma çalışmaları sırasında meydana gelen ikinci heyelan sonucunda, 2 vatandaşımız hala kayıp durumda. Ancak yaralanan personellerin sağlık durumunun iyi olduğu belirtiliyor.

Çevredeki Evlerde Yaşayanlar Güvenli Alanlara Tahliye Edildi

Heyelanın yaşandığı bölgedeki diğer evlerde yaşayanlar da olası tehlike nedeniyle güvenli alanlara tahliye edildi. Valilik ve belediyenin misafirhaneleri, evlerini terk etmek zorunda kalan vatandaşlara geçici bir sığınak sağlamak üzere hazır bulunuyor.

Editör: Kader GÜL