Buket Aydın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kadın seçmenlere dair yaptığı açıklamalara tepki göstererek gündeme geldi. Aydın, canlı yayındaki çıkışıyla dikkatleri üzerine çekti.

Buket Aydın'dan İmamoğlu'na Tepki

Bir önceki yerel seçimlerde CHP'nin eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "İstanbul, Ankara, Bursa, Adana ve Mersin’i kesinlikle kazanacağız" sözlerine gülerek verdiği yanıtla tepki çeken sunucu Buket Aydın, bu kez de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na oy vermeyeceğini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum'u konuk eden Aydın, AKP'nin kadın seçmenleri konusunda araştırmalara dayanarak yaptığı ve sosyal medyada çarpıtılan açıklamasını alıntılayarak oy tercihini açıkladı. Aydın, "Bu çok sorunlu bir yaklaşım. Bir kadın olarak bu yaklaşımı kınıyorum. Niye çalışan kadınlar size mi oy veriyor? Ben ev kadını değilim ve oyum da size değil Ekrem Bey. Bunu da böyle söylemek isterim" dedi.

Gazze'de TRT Arabi Ekibine Yönelik İsrail Saldırısında Bir Gazeteci Ağır Yaralı Gazze'de TRT Arabi Ekibine Yönelik İsrail Saldırısında Bir Gazeteci Ağır Yaralı

İmamoğlu'nun Açıklamaları

Tartışma, İmamoğlu'nun Halk TV'de İsmail Küçükkaya'nın programına katıldığı 5 Mart'ta gündeme gelmişti. Küçükkaya, BirGün'de yayımlanan Prof. Dr. Aziz Çelik'in yazısına ilişkin "Hocamızın bir analiziydi... Sanılanın aksine emekliler en çok AK Parti'ye oy veriyor değil. Kadınlar en çok AK Parti'ye oy veriyor..." demişti. İmamoğlu "Doğrudur" derken, Küçükkaya da "Sizin bu mitinglere bakıyorum, 2019'a göre daha fazla muhafazakâr kadın görüyorum" yorumunu yapmıştı.

Buket Aydın'ın canlı yayındaki tepkisi, sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. İmamoğlu'nun kadın seçmenlere dair açıklamaları ve bu konudaki tartışmaların, seçim sürecindeki önemli gelişmelerden biri olacağı düşünülmektedir. Bu gelişmeler, seçmen tercihleri üzerinde de etkili olabilir.