Temmuz Zammında Masaya Yatırılan 4 Farklı Formül! Temmuz Zammında Masaya Yatırılan 4 Farklı Formül!

Bu karara göre, ikinci evini alacak kişilere alacakları evin değerinin sadece yüzde 22.5'i kadar kredi verilecek. Bu da önceki duruma göre kredi tutarının yüzde 75 oranında azaltıldığı anlamına geliyor. Örneğin, 5 milyon liralık bir ev için sadece 1 milyon 125 bin lira kredi kullanılabilecek, geri kalan tutar nakit olarak ödenmek zorunda kalacak.

Kararda ayrıca, konut kredilerinde kredi değer oranının tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının en az bir konutu varsa yüzde 75 azaltılacağı belirtiliyor. Ayrıca, köyden mahalleye dönüşen yerlerdeki konutların ve hisseli tapu sahibi olanların konutlarının dikkate alınmayacağı ifade ediliyor.

Bununla birlikte, Bankaların Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik'e göre, kişinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının en az bir konuta sahip olması durumunda, ikamet amacıyla kullandırılan konut kredilerine ilişkin risk ağırlıklarının artırılacağı belirtiliyor.

Tüm bu değişikliklerle birlikte, ikinci ev almak isteyenlerin daha az kredi kullanabileceği ve daha fazla nakit ödeme yapmaları gerekebileceği anlaşılıyor. Bu durumun konut kredi faiz oranlarına ve ikinci ev almak isteyen kişilerin finansal durumuna etkisi olabilir. Detaylı bilgi ve güncellemeler için ilgili finansal kurumlarla iletişime geçmek önerilir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), ikinci ev almak isteyenler için konut kredisi şartlarında önemli bir değişikliğe gitti. Yeni karara göre, ikinci ev alacak kişilere sağlanacak kredi tutarı, alınacak evin değerinin sadece yüzde 22.5'i kadar olacak. Bu adım, önceki duruma göre kredi tutarlarının yüzde 75 oranında azaltılmasını beraberinde getiriyor. Örneğin, 5 milyon liralık bir ev için sadece 1 milyon 125 bin lira kredi kullanılabilecek ve geri kalan tutar nakit olarak ödenmek zorunda kalacak. Ayrıca, konut kredilerinde kredi değer oranı düzenlemesi ile tüketicilerin, kendilerinin, eşlerinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının en az bir konuta sahip olmaları durumunda kredi tutarları yüzde 75 azaltılacak. Bu kararla birlikte, ikinci ev almak isteyenlerin daha önceki döneme göre daha düşük kredi kullanabilecekleri ve daha fazla nakit ödeme yapmaları gerekebileceği görülüyor. Bu düzenleme, ikinci ev almak isteyenlerin finansal planlamalarını gözden geçirmelerini gerektirebilir. Detaylı bilgi için ilgili finansal kurumlarla iletişime geçmek önemlidir.

Editör: Kader GÜL